Հասարակություն 09:00 28/10/2022 Աշխարհում
Հոկտեմբերի 26-ին Կանն քաղաքում Շառլ Ազնավուրի անվամբ արմավենիների ծառուղի է անվանակոչվել։ Շառլ Ազնավուրի զբոսուղին տանում է դեպի Հայոց ցեղասպանությանը և ֆրանսիական դիմադրության շարժման հայազգի անդամներին նվիրված հուշարձան։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ազնավուր հիմնադրամից։
Զբոսուղու անվանակոչման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել Կաննի քաղաքապետ Դավիդ Լիսնարը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Նիկոլա Ազնավուրը, Կաննի հայերի միության անդամները, այլ հյուրեր։
Շառլ Ազնավուրը Կաննի կինոփառատոնի մշտական մասնակիցներից էր՝ թե՛ որպես դերասան, թե՛ որպես ժյուրիի անդամ։ Նա ամուր կապեր է ունեցել այս քաղաքի հետ և անգամ ստացել է Կաննի պատվավոր քաղաքացու կոչում։
«Այս իրադարձությունը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Հայաստանը հերթական անգամ հարձակման է ենթարկվում, և սպառնալիքի տակ է նրա գոյատևման հարցը: Մենք չպետք է անտարբեր մնանք. ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը չպետք է քողարկի այս իրողությունը։ Ես ցանկանում եմ ընդգծել մեր կապը, մեր հարգանքն ու աջակցությունը հայտնել Հայաստանին։ Մենք պետք է աջակցենք հայերին, որոնք ճնշման են ենթարկվում, և պաշտպանենք նրանց ամբողջականությունը»,- ասել է Կաննի քաղաքապետ Դավիդ Լիսնարը:

Culture 11:55 28/10/2022 World
On October 26, in Cannes, the alley of palm trees leading to the stele dedicated to the Armenian Genocide and to the French resistance fighters of Armenian origin has been officially named Promenade Charles Aznavour in honor of the great French-Armenian singer.
The ceremony took place in the presence of Mayor of Cannes David Lisnard, Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajian, Nicolas Aznavour and the Union of Armenians of Cannes, the Aznavour Foundation reported on Thursday.
Charles Aznavour was a frequent attendant of the Cannes Film Festival, both as an actor and member of jury, he had strong ties with the city of Cannes and was its honorary citizen.
“This event also comes at a time when Armenia is once again being attacked and threatened in its survival. We must not stay indifferent. The current geopolitical situation should not mask this reality. I wish to mark our bond, our respect and our support for Armenia. We must support those who are oppressed and defend their integrity,” said Cannes Mayor David Lisnard.