Հասարակություն 09:00 28/10/2022 Աշխարհում
Հոկտեմբերի 26-ին Կանն քաղաքում Շառլ Ազնավուրի անվամբ արմավենիների ծառուղի է անվանակոչվել։ Շառլ Ազնավուրի զբոսուղին տանում է դեպի Հայոց ցեղասպանությանը և ֆրանսիական դիմադրության շարժման հայազգի անդամներին նվիրված հուշարձան։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ազնավուր հիմնադրամից։
Զբոսուղու անվանակոչման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել Կաննի քաղաքապետ Դավիդ Լիսնարը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Նիկոլա Ազնավուրը, Կաննի հայերի միության անդամները, այլ հյուրեր։
Շառլ Ազնավուրը Կաննի կինոփառատոնի մշտական մասնակիցներից էր՝ թե՛ որպես դերասան, թե՛ որպես ժյուրիի անդամ։ Նա ամուր կապեր է ունեցել այս քաղաքի հետ և անգամ ստացել է Կաննի պատվավոր քաղաքացու կոչում։
«Այս իրադարձությունը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Հայաստանը հերթական անգամ հարձակման է ենթարկվում, և սպառնալիքի տակ է նրա գոյատևման հարցը: Մենք չպետք է անտարբեր մնանք. ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը չպետք է քողարկի այս իրողությունը։ Ես ցանկանում եմ ընդգծել մեր կապը, մեր հարգանքն ու աջակցությունը հայտնել Հայաստանին։ Մենք պետք է աջակցենք հայերին, որոնք ճնշման են ենթարկվում, և պաշտպանենք նրանց ամբողջականությունը»,- ասել է Կաննի քաղաքապետ Դավիդ Լիսնարը:

Общество 11:33 28/10/2022 В мире
26 октября в Каннах открылась пальмовая аллея Шарля Азнавура. Аллея Шарля Азнавура ведет к памятнику, посвященному жертвам Геноцида армян и армянским участникам французского движения сопротивления. Об этом сообщают из Фонда Азнавура.
На церемонии открытия аллеи присутствовали мэр Канн Давид Лиснар, посол Армении во Франции Асмик Толмаджян, сын Шарля Азнавура – Николя Азнавур, члены Союза армян Канн и другие гости.
Шарль Азнавур был одним из постоянных участников Каннского кинофестиваля и как актер, и как член жюри. Он имел прочные связи с этим городом и получил звание почетного гражданина Канн.
«Это событие происходит в то время, когда Армения в очередной раз подвергается нападению и ее существование находится под угрозой. Мы не должны оставаться равнодушными, текущая геополитическая ситуация не должна скрывать эту реальность. Хочу подчеркнуть нашу связь, выразить уважение и поддержку Армении.
Мы должны поддержать армян, которые подвергаются давлению, и защитить целостность Армении», – сказал мэр Канн.