Քաղաքական 14:52 31/10/2022 Հայաստան
«Հայրենիք». Շարունակելու ենք անզիջում պայքարն Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման միջազգային ճանաչման ուղղությամբ
Արցախի Հանրապետության ԱԺ հայտարարությանն արձագանքել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Վանեցյանի գլխավորած «Հայրենիք» կուսակցությունը։
Ընդդիմադիր քաղաքական այս ուժի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ս.թ. հոկտեմբերի 30-ին տարածած հայտարարությունը հայկական երկու պետությունների և մեր ազգի երկարաժամկետ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից ունի չափազանց կարևոր նշանակություն։
Հաշվի առնելով, որ հայտարարության մեջ արտահայտված է Ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ Արցախի խորհրդարանի բոլոր քաղաքական ուժերի միասնական դիրքորոշումը, այսինքն, ըստ էության, Արցախի Հանրապետության ամբողջ ժողովրդի ներկայացուցչական մարմնի միահամուռ կարծիքը,  միջազգային հանրության անդամ բոլոր դերակատարները Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրապետությունների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը միտված իրենց միջնորդական առաքելությունն իրականացնելիս պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման համար որպես ելակետներ ընդունեն՝
• Ադրբեջանական Հանրապետության կազմում որևէ ձևով Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի գոյության անհնարինությունը՝ հաշվի առնելով Բաքվի վարչախմբի բռնապետական մարդատյաց և ցեղասպան բնույթը,
• Արցախի Հանրապետության ժողովրդի Ադրբեջանական Հանրապետության կազմից դուրս ինքնորոշման արդեն իսկ իրացված անքակտելի իրավունքի ճանաչումը։
Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հավաքված տասնյակ հազարավոր արցախցիները հոկտեմբերի 30-ի հայտարարությանը հաղորդել են բացառիկ լեգիտիմություն և ժողովրդականություն, ինչի արդյունքում և հայտարարության տեքստին համապատասխան՝ Հայաստանի Հանրապետության որևէ իշխանություն իրավունք չունի և չի կարող ունենալ հրաժարվել Արցախի անվտանգության երաշխավորը լինելու և Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս ինքնորոշման միջազգային ճանաչման համար պայքարելու համահայկական առաքելությունից։
«Հայրենիք» կուսակցությունը, վերահաստատելով իր հավատարմությունը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի և Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման մեջ ամրագրված սկզբունքներին և դրանք համարելով համահայկական գերակա ու անանց արժեքներ, հայտարարում է՝
•Մենք շարունակելու ենք անզիջում պայքարն Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման միջազգային ճանաչման և նրա անվտանգության լիարժեք վերականգման ուղղությամբ, որի ապահովման առանցքային դերակատարը դաշնակից և բարեկամ պետությունների աջակցությամբ պետք է կրկին դառնա Հայաստանի Հանրապետությունը,
•Արցախի հիմնախնդրի հայանպաստ լուծումը Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային ճարտարապետության վերականգնման և դրա հզորացման կարևորագույն ու անքակտ բաղադրիչ է՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում բնակվող հայ ժողովրդի բոլոր հատվածների համար գոյութենաբանական և նաև պատվի խնդիր, ուստի վեր է կուսակցական կամ քաղաքական դաշտում առկա ցանկացած տարբերությունից, ինչի գիտակցումն էլ բոլոր առողջ ազգային ուժերին պետք է մղի հանուն Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների անվտանգության և հետագա հզոր գոյության վերկուսակցական սկզբունքային պայքարի»։

Politics 16:34 31/10/2022 Armenia
The Homeland Party led by former Armenian MP and NSS chief Artur Vanetsyan has welcomed the statement adopted by the Artsakh parliament on Sunday as an important step to ensure long-term security for Armenia and Artsakh.
“Artsakh has never been and will never be part of independent Azerbaijan. This very idea should be the basis for the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict,” said the statement. “Any attempt to forcibly annex Artsakh to Azerbaijan would be a gross violation of international law and an official license to commit another genocide against the Armenian people, therefore any document with such a content is unacceptable for the Republic of Artsakh.”
“We call on Armenians worldwide to continue to support Artsakh, protect the rights and interests of Artsakh in various countries and international instances, and by all means contribute to the process of recognition of the Republic of Artsakh,” it added.
“The Homeland Party, reaffirming its commitment to the principles enshrined in the Declaration of Independence of the Republic of Armenia and the July 8, 1992 decision of the Supreme Council, and considering them as all-Armenian priorities and enduring values, declares:
- We will continue the relentless struggle for international recognition of the self-determination of the people of the Republic of Artsakh and the full restoration of its security, and the Republic of Armenia must reassume a key role in it with the support of its allies and friendly countries,
- A pro-Armenian solution to the Artsakh conflict is indispensable for the restoration of the security architecture of Armenia and its strengthening, an existential issue as well as a matter of honor for all Armenians living in Armenia, Artsakh and the Diaspora. Therefore, it is above any political differences, the awareness of which should prompt all competent national forces to engage in a principled, non-partisan fight for the security and progress of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh,” the party said in a statement on Monday.