Քաղաքական 13:40 02/11/2022 Հայաստան
Պնդում եմ՝ այդ շփումները կան. Սիմոնյանը՝ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև բանակցությունների հնարավորության մասին
«Սոչիում, Պրագայում քննարկվում է մեծ մասամբ  Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության համաձայանագիրը»,- ԱԺ-ում  լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ Սոչիում, Պրագայում, մնացած բոլոր տեղերում իրենք մշտապես ասել են և ասելու են, որ  Արցախի ժողովրդի ճակատագիրը, Արցախի հետ կապված բոլոր խոսակցություններն անմիջականորեն պետք է տեղի ունենան Արցախի իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից և մասնակցությամբ։
Հարցին՝ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև բանակցությունները հնարավոր համարո՞ւմ եք, նա պատասխանեց. «Եթե նայում ենք ադրբեջանական հռետորաբանությանը, իրենք դա որակում են որպես բանակցություն իրենք իրենց քաղաքացիների հետ։ Իրենք այդպես են մեկնաբանում, ասում են՝ մենք մեր քաղաքացիների հետ կբանակցենք։
Բայց այդ խոսակցությունն ու այդ շփումներն այսօր նույնպես կան։ Ոչ ֆորմալ ձևով, շատ մանր հարցերի պարագայում, բայց, պնդում եմ, այդ շփումները կան»,- ասաց Սիմոնյանը։

Politics 16:11 02/11/2022 Armenia
The recent meetings between the Armenian and Azerbaijani leaders in Sochi and Prague largely focused on a peace deal between the two countries, National Assembly Speaker Alen Simonyan told reporters on Wednesday.
"In Sochi, Prague and elsewhere, the Armenian authorities have announced that all discussions on Artsakh must be held by Artsakh officials and with their participation," the speaker said.
Asked whether a direct dialogue between Artsakh and Azerbaijan is possible, Simonyan replied: “Judging by the Azerbaijani rhetoric, they consider it negotiations with their own citizens. They say they will negotiate with their citizens.”
“However, such conversations and contacts do exist now. They are informal and concern trivial matters, but I insist that those contacts exist," he said.