Տնտեսություն 12:17 07/11/2022 Հայաստան
Ադրբեջանի ագրեսիայի պատճառով ցորենի ցանքատարածությունները չի հասցվել նախատեսված 75 հազ. հեկտարի.Վահան Քերոբյան
«Նախատեսվում էր ցորենի ցանքատարածություններն ավելացնել մինչև 75 հազար հեկտար, սակայն Ադրբեջանի ագրեսիայի պատճառով այս տարածքներում անվտանգության նկատառումներով նկատվում են ցորենի մշակման ցածր ակտիվություն»,-ԱԺ-ում 2023 թ. ՀՀ բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և պարզաբանեց, որ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում են հիմնականում զերծ մնացել ցանքից, որը խոչընդոտ է հանդիսանում նշված ցուցանիշի ապահովմանը:
Նա նաև հայտնեց, որ անասնաբուծության ճյուղում էլ կառավարությունը մշակել և իրականացրել է խոշոր ներդրումային ծարագիր, որի համար 2023 թվականին նախատեսում է հատկացնել 3.5 մլրդ դրամ, որը հնարավորություն կտա բարձրացնել անասնապահական մթերքների ինքնաբավարարվածության մակարդակը:
Հիշատակելով 2022 թվականին իրականացրած անասնապահական ծրագրի հաջողությունները՝ Քերոբյանն ասաց. ««Երեմյան փրոջեկտ» ընկերությունը կարողացավ ապահովել ամբողջական ֆինանսավորում Տաշիր համայնքում խոշոր անասնապահական համալիրի կառուցման համար՝ ներգրավելով մոտավորպես 32 մլն դոլար, որը մասնակիորեն օժանդակված է նաև մեր կողմից ներդրված ծրագրով»:
Նրա խոսքով՝ այդ խոշոր անասնապահական համալիը միայնակ Հայաստանում միջին կաթնատվության մակարդակը 1%-ով կբարձրացնի:
Էկոնոմիկայի նախարարը խոստովանեց, որ դեռևս չեն կարող ասել, որ գյուղատնտեսությանն անհրաժեշտ համամասնորեն են ֆինանսավրվում և այն համեմատելի չէ ԵՄ երկրների կողմից իրենց գյուղատնտեսության ոլորտներին հատկացվող չափաբաժնիններից:

Economy 14:46 07/11/2022 Armenia
Armenia planned to expand its wheat sowing area up to 75,000 hectares, but following the latest Azerbaijani aggression, wheat cultivation is low in some parts of Syunik and Gegharkunik Provinces for safety reasons, which prevents the government from reaching its target, Minister of Agriculture Vahan Kerobyan told parliamentary hearings on the draft state budget for 2023 on Monday.
He also said that the government has worked out and implemented a large investment program on cattle breeding and plans to allocate 3,5bln drams for it in 2023 in an effort to increase livestock products self-sufficiency.
Highlighting the successful cattle breeding program implemented in 2022, Kerobyan said: "Yeremyan Projects provided full financing for the construction of a large cattle breeding complex in the Tashir community by investing about $32 million, which is also partially supported by the program we are implementing."
He claims the large cattle breeding complex alone will increase Armenia's average milk yield by 1%.
The economy minister admits that funding for Armenia’s agriculture sector is not yet sufficient and is not comparable with the funds allocated by EU countries for agricultural development.