Մշակույթ 16:16 28/11/2022
Մեծանուն գրող Եղիշե Չարենցի ծննդյան 125-ամյակի շրջանակում հոբելյանական միջոցառումները շարունակվում են, իսկ հենց նոյեմբերը հայտարարված է եղել հիշատակի ամիս։ Նոյեմբերի 27-ին լրացել է Եղիշե Չարենցի մահվան 85-րդ տարելիցը։
«Այս ամսվա ընթացքում թանգարանը տարբեր նախաձեռնություններով հանդես եկավ։ Կարևորագույն ծրագրերից էր օրեր առաջ «Չարենցը և իր ժամանակաշրջանը» գիտական նստաշրջանը։ Իսկ այդ նախաձեռնությունները եզրափակում ենք այսօր շատ կարևոր միջոցառումներով»,- հայտարարեց Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի տնօրեն Ժաննա Մանուկյանը։
Այս միջոցառումներից առաջինը Մաշտոցի 17 բնակելի շենքի առաջնապատին (Չարենցի տուն-թանգարանի հարևանությամբ) Ե. Չարենցի հիշատակի հուշատախտակի բացումն է։
Այս շենքում Չարենցն ապրել է իր կյանքի վերջին 2 տարիները։
«Չարենցը Երևան է եկել 1919 թվականին։ Ապրել է շատ տեղերում։ Որոշ տեղերում ուղղակի անկյուն էր զբաղեցնում։  Բավական երկար ժամանակ՝ 7 տարի, ապրել է  Երևան հյուրանոցում։
Մի օր, այս կողմերով անցնելով, տեսնում է այս շենքը կառուցելիս և իրեն բնորոշ անմիջականությամբ ասում՝ մի բնակարան պետք է խնդրեմ հենց այս կարմիր տանը։ Իսկ ինչո՞ւ կարմիր։ Շենքը կարմիր տուֆից է կառուցված։ Խնդրեց և այն ժամանակ Հայաստանի  կենտկոմի առաջին քարտուղար Աղասի Խանջյանի կարգադրությամբ այս շենքի երրորդ հարկի երեք սենյականոց թիվ 12 բնակարանը տրվեց Չարենցին։ Ըստ Արփենիկ Չարենցի հուշերի՝ այստեղ են ծնվել Չարենցի ամենահայտնի ստեղծագործություններից  «Նավզիկե», «Աղասի Խանջյանին» և այլն։
1937 թվականի հուլիսի 26-ին հենց այս շենքի մուտքից պետանվտանգության աշխատակիցները մտան, ձերբակալեցին Չարենցին ու տարան բանտ։ Այդ օրվանից այստեղ Չարենցը ոտք չի դրել», - պատմեց Ժ. Մանուկյանը։
1975 թվականին մեմորիալ բնակարանը կամ արդեն թանգարանը պատրաստ է եղել այցելուներ ընդունելուն։
Այդ թանգարանի բացման և Չարենցի 70-ամյակի առիթով  շենքի վրա փակցվել էր հուշատախտակ։ Ժ.Մանուկյանը հիշեցրեց, որ 2016 թվականին հանվել էր այն, քանի որ  դրա վրա Չարենցի ապրած տարեթվերը սխալ էին գրված և նշեց, որ այս տարին պատեհ ժամանակ էր արդեն ճշտված, հստակեցված թվականներով նոր հուշատախտակ ունենալու  համար։
ԿԳՄՍ  նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ասաց, որ հոբելյանական տարին հագեցած եղավ միջոցառումներով ոչ միայն Երևանում, նաև մարզերում, իսկ այսօր բացվում է  Չարենցի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակ։
«Սրանով չի ավարտվում Չարենցի հոբելյանական միջոցառումները։ Դրանք կշարունակվեն մինչև 2023 թվականի մարտ և առիթներ կունենանք տալու Չարենցի անունն ու վերաիմաստավորելու այն  մեծ ժառանգությունը, որ հասել է մեզ Չարենցից»,- նշեց փոխնախարարը։
Հուշատախտակի հեղինակ Արմենակ Վարդանյանի մտահղացման հիմքում ընկած է Չարենցի՝  դեպի արև, դեպի լույս, դեպի անհուն տիեզերք ձգտելու գաղափարը։ Հուշատախտակի վերնամասում հարթաքանդակային լուծում է  տրված քարի մակերեսից դուրս եկող արևի ճառագայթներին՝ խորհրդանշելով Չարենցի մեծությունը, որը չտեղավորվելով իր ժամանակի ու միջավայրի հեղձուկ սահմաններում՝ չհասցրեց իրագործել իր բոլոր մտահղացումները։ Մեջտեղում գունդ է, որը խորհրդանշում է արևը՝ Չարենցի հոգու լույսը։ Նա հեռացավ, բայց ստեղծեց անեզր տիեզերական հայրենիք, իսկ իր ժառանգությունը ճառագեց որպես լույս՝ հարստացնելով հայ և համաշխարհային գրականությունը։
Բանաստեղծի թոռնուհին՝ Գոհար Չարենցը, հուշաքարի հիմքում դրված գաղափարը հենց չարենցյան տողերով ներկայացրեց.
«Ինչ որ լավ է՝ վառվում է ու վառում,
Ինչ որ լավ է՝ միշտ վառ կմնա.
Այս արև, այս վառ աշխարհում
Քանի կաս՝ վառվի՛ր ու գնա՛»։
Չարենցի հուշատախտակը բացվեց «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծության տողերի ներքո։
Միջոռացմանը ներկա կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը լրագրողներին ասաց, որ Չարենցի կարմիր տան մոտով անցնելիս ողջունում է այնտեղի ծառերին։
«Այս ծառերի մոտով որ անցնում եմ, ողջունում եմ իրենց, որովհետև  Չարենցն իր փակված օրերին մի օր ասաց՝
Ծառերից պատին
Ստվեր է ընկել կապույտ…
Կարոտդ կամար է կապում
Իմ հոգում մթին,
Իմ հոգու թանձր տապում…»։
Այս ծառերի մասին են խոսքը, ես իրենց հետ ապրում եմ միշտ իբրև Չարենցի այդ բանաստեղծության ծառերը»,- ասաց մաեստրոն։
Այսօր Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի, «Անտարես» հրատարակչության և ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի միջև համագործակցության հուշագրի կնքվեց։ Գրականագետ Արքմենիկ Նիկողոսյանն ասաց, որ ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտը նախաձեռնել է իրականացնել Եղիշե Չարենցի երկերի ակադեմիական հրատարակություն 13 հատորով։
«Այս 13 հատորները միտված են ամփոփելու Չարենցի ամբողջ գիտական ժառանգությունը, որ հասել է մեզ։ Դրանք էապես տարբեվելու են նախորդ բոլոր հրատարակություններից իր բովանակադությամբ, ծանոթագությունների, տեքստերի որակով»,- ասաց ակադեմիական հատորների խմբագրական խորհրդի անդամ Արքմենիկ Նիկողոսյանը։
Այս տարի լրացել է նաև բանաստեղծի ավագ դստեր Արփենիկ Չարենցի ծննդյան 90-ամյակը։ Այդ առիթով այսօր կայացավ նաև «Չարենցի աղոթքները» վերահրատարակված գրքի շնորհանդեսը և «Արփենիկ Չարենց-90» ցուցահանդեսի բացումը (ցուցահանդեսը կգործի մինչև 2023 թվականի փետրվարի 10-ը):

Культура 17:38 28/11/2022 Армения
В рамках 125-летия со дня рождения известного писателя Егише Чаренца продолжаются юбилейные мероприятия, а ноябрь был объявлен месяцем памяти. 27 ноября исполнилось 85 лет со дня смерти Егише Чаренца.
«В течение этого месяца музей выступит с различными инициативами. Одной из важных программ стала научная сессия “Чаренц и его эпоха”. И эти инициативы мы завершаем крайне важными на сегодня мероприятиями», – заявила директор дома-музея Егише Чаренца Жанна Манукян.
Одним из этих мероприятий стало открытие мемориальной доски в честь Е. Чаренца на фасаде жилого здания на пр. Маштоца 17 (по соседству с домом-музеем Чаренца).
В этом здании Чаренц прожил последние 2 года своей жизни.
Чаренц в 1919 г. возвращается в Ереван и некоторое время работает учителем. На протяжении 7 лет он жил в гостинице «Ереван». Однажды, он гулял и увидел, как строится это здание, и с присущей ему непосредственностью сказал, что попросит одну квартиру в этом красном здании. А почему красном? Потому что здание построено из красного туфа. Он попросил и распоряжением занимавшего в то время пост первого секретаря ЦК КП Армении Агаси Ханджяна трехкомнатная квартира №12 на третьем этаже этого дома была предоставлена Чаренцу.
В июле-августе 1936г. начинаются аресты армянских писателей, в свидетельствах которых упоминается и имя Егише Чаренца. В сентябре он был взят под домашний арест. Именно из этого дома арестовали Чаренца.
В 1975 году уже дом-музей был готов принять своих первых посетителей.
В связи с открытием этого музея и по случаю 70-летия со дня рождения Чаренца на здании была повешена памятная доска. Ж. Манукян напомнила, что в 2016 году эта мемориальная доска была снята, поскольку годы жизни Чаренца на ней были указаны неверно и отметила, что этот год был удачным моментом для новой памятной доски с уже конкретными датами.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ара Хзмалян отметил, что юбилейный год был насыщенным на мероприятия не только в Ереване, но и в областях, а сегодня открылась мемориальная доска в честь Чаренца.
«Этим юбилейные мероприятия в память о Чаренце не заканчиваются. Они продолжатся до марта 2023 года и ещё будут поводы, чтобы переосмыслить то великое наследие, которое досталось нам от Чаренца», – отметил замминистра.
В основе идеи автора мемориальной доски Арменака Варданяна лежит идея Чаренца о стремлении к солнцу, к свету, к бездонной вселенной. В верхней части мемориальной доски – барельеф, изображающий лучи солнца, которые олицетворяют величие Чаренца.
Отметим, что на мероприятии присутствовала также внучка писателя – Гоар Чаренц.
Участвовавший в мероприятии композитор Тигран Манусарян в беседе с журналистами сказал, что, проходя мимо красного дома Чаренца всегда приветствует деревья.
«Когда прохожу рядом с этими деревьями, приветствую их, поскольку Чаренц сказал однажды:
“На моей стене — оттенки синего,
Тень дерева со двора…
Тоска по тебе темная
Разъедает всего меня…”
Об этих деревьях идет речь, у меня такие же переживания, как у Чаренца в этом стихотворении», – отметил маэстро.
Сегодня между домом-музеем Егише Чаренца, издательством «Антарес» и институтои Литературы имени М. Абегяна подписан меморандум о сотрудничестве.
Литературовед Аркменик Никогосян отметил, что Институт литературы имени Абегяна инициировал академическое издание произведений Егише Чаренца в 13 томах.