Քաղաքական 15:54 10/02/2023 Աշխարհում
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոնան ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը։ Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ կայքը։
«Նախարարը և պետքարտուղարը քննարկել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում տիրող իրավիճակը, ամփոփել են հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ տարվող ջանքերը և ընդգծել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի անհապաղ վերականգնման անհրաժեշտությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա ներկայիս շրջափակման լուրջ հումանիտար հետևանքներն անընդունելի են, և Ֆրանսիան ու ԱՄՆ-ը միավորում են ուժերը՝ վերջ դնելու այս իրավիճակին՝ վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի շփումների միջոցով»,- ասվում է ուղերձում։
Երկուս ամիս է Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

Политика 15:34 10/02/2023 В мире
Колонна и Блинкен подчеркнули необходимость немедленного восстановления свободного передвижения по Лачинскому коридору
Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна в ходе телефонных переговоров с госсекретарем США Энтони Блинкеном обсудила в том числе и ситуацию в Нагорном Карабахе. Об этом сообщается на сайте МИД Франции.
«Министр и госсекретарь также обсудили ситуацию в отношениях между Арменией и Азербайджаном, подытожили прилагаемые усилия по урегулированию конфликта и подчеркнули необходимость немедленного восстановления свободного передвижения по Лачинскому коридору.
Серьезные гуманитарные последствия нынешней блокады для населения Нагорного Карабаха неприемлемы, и Франция и США объединяют свои усилия, чтобы положить конец этой ситуации – посредством контактов между премьер-министром Пашиняном и президентом Алиевым», – говорится в сообщении.
Напомним, 12 декабря 2022 года группа азербайджанцев под надуманным экологическим причинам перекрыла и до сих пор блокирует Лачинский коридор – единственную дорогу, связывающую Республику Арцах (НКР) с Республикой Армения.