Հասարակություն 16:23 13/02/2023 Հայաստան
Սիրիայի և Թուրքիայի ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով զոհվել է 13 հայ։ Ասուլիսում ասաց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ռազմավարությունների մշակման բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Նա ասաց, որ Հալեպում զոհվել է երկու հայ՝ մայր և որդի  Թեքեճյանները։
11-ը հայ զոհվել են Թուրքիայում. Մալաթիա քաղաքում զոհվել է չորս հայ, Իսքենդերունում՝ մեկ ընտանիքի 4 անդամ,  Անտիոքում զոհվել է Անտուան Հորոսը, Տիգրանակերտում՝ երգչուհի Զիլան Տիգրիսը, ով արդեն հուղարկավորվել 1, Ադըյամանում` մեկ հայ, որն էքսկուրսավար էր։
Հ.Ալեքսանյանը նշեց, որ վիրավորների շրջանում էլ կան հայեր։ Նրանց մի մասը վիրահատված են, շարունակում են բուժում ստանալ,  մի մասը թեթև վնասվածքներ են ստացել։
Մասնավորապես Սիրիայի տարածքում, Հ. Ալեքսանյանի խոսքով, վնասվել են հայկական հաստատություններ՝  եկեղեցիներ, կրթական ու համայնքային շինություններ,  այս պահին ճշտվում է  ավերծությունների չափը, շենք- շինությունների  վնասվածության չափը։

Общество 17:23 13/02/2023 В мире
В результате разрушительного землетрясения в Турции и Сирии погибли 13 армян. Об этом на пресс-конференции сообщил начальник отдела разработки стратегий офиса главного уполномоченного по делам Диаспоры РА Ованнес Алексанян.
Погибшие в Алеппо армяне – мать и сын: Мирна Минасян-Тенекчян, Альпер Тенекчян.
В Турции погибли Сами, Аида, Алекс Табашнер, Мариам Караташ, Дшхун Месропян/Балыкян, Армик Месропян, Месроп Месропян, Патыбар Силахлин, Антуан Хороз, Зилан Тигрис, Йоханна Каролина Кап.
Ованнес Алексанян указал, что армяне есть и среди пострадавших: часть из них перенесла операцию, находится в стадии лечения.
Пострадали и армянские учреждения, особенно в Сирии. Определяется размер конкретного ущерба, возможность дальнейшего использования этих учреждений.