Քաղաքական 13:16 25/02/2023
«Այսօրվա իշխանությունների ծրագրերում նշված է, որ խաղաղությունը երաշխիք է անվտանգության, բայց խաղաղությունն ազգային անվտանգության արժեք է, երաշխիք չի կարող լինել»,-  «Բեկում» խորագրով համաերիտասարդական ֆորումին ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
Նա նշեց, որ 30 տարվա ընթացքում ստեղծվել էր անվտանգային կուռ համակարգ, որի հիմքում հենված են եղել Հայաստանն ու Արցախը, կարողանում էին կայուն զարգանալ։
«Արցախը սահմանապահն էր ամբողջ հայկական լեռնաշխարհի, բայց այսօր, այս իշխանությունների գործունեության  ընթացքում Արցախը հայտնվել է անկլավային վիճակում»,- ասաց Օհանյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի այսօրվա իշխանությունները փորձում են ձեռքերը լվանալ, մինչդեռ իրենց գործունեությամբ է տապալվել ողջ բանակցային գործընթացը, իրենց գործունեությամբ երկիրը մտցրել են պատերազմի մեջ, պատերազմի ժամանակ ոչինչ չեն արել, որ մենք ունենանք հաջողությունները, իսկ բանակն ունցել է բոլոր նախապայմանները հաջողություններ ունենալու համար։
Նրա խոսքով, այսօր այլ իրավիճակ է ստեղծված, աշխարհագրական դիրքը, սահմանային, պաշտպանական համակարգի դասավորվածությունը զգալի մեծացրել է մեր առջև դրված խնդիրները հատկապես այն պայմաններում, որ հայկական բանակն արդեն որոշակի առումով կորցրել է իր մարտունակությունը։
Ս. Օհանյանն ասաց, որ միասնության շնորհիվ են տարիներ ի վեր հասել հաղթանակի, սակայն այդ միասնության գաղափարը 2018 թվականից հետո ջարդվել է։
«Հայաստանի այսօրվա իշխանությունները  ճիշտ չեն կարողանում գնահատել այն ռազմաքաղաքական իրավիճակը,  ստեղծված  անվտանգության միջավայրը, արտաքին ու ներքին մարտահրավերները»,- նշեց ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը։
Ս. Օհանյանը շեշտեց, որ անվտանգային համակարգը տարիներ ի վեր զարգացել էր, ապահովել էին իրենց առջև դրված խնդիրների կատարումը, նախկին իշխանությունների օրոք լուրջ պայմանագրեր էին կնքվել, Հարավային Կովկասում բալանսի պահանման համար լուրջ աշխատանքներ էին տարվել։

Политика 14:28 25/02/2023 Армения
«В программах сегодняшних властей Армении указано, что мир является гарантией безопасности, однако мир – ценность национальной безопасности, он гарантией быть не может», – сказал в своем выступлении на молодежном форуме «Перелом» 25 февраля глава фракции НС «Армения», бывший министр обороны РА Сейран Оганян.
Он отметил, что за 30 лет была создана крепкая система безопасности, на основе которой Армения и Арцах могли стабильно развиваться.
«Арцах был пограничником всего армянского нагорья, но сегодня, в ходе деятельности этих властей, Арцах оказался в положении анклава», – сказал Оганян, добавив, что сегодняшние власти Армении пытаются умыть руки, в то время как именно в результате их деятельности был провален весь переговорный процесс, своими действиями они втянули страну в войну, во время войны же они ничего не сделали для того, чтобы у нас были успехи, когда у армии были все предпосылки для этого.
По его словам, сегодня сложилась иная ситуация, географическое положение, приграничный расклад, система обороны значительно увеличили стоящие перед нами проблемы, особенно в условиях, что армянская армия в определенном смысле уже утратила свою боеспособность.
С. Оганян указал, что годами залогом побед было единство, но идея этого единства была разрушена после 2018 года.
«Сегодняшние власти Армении не в состоянии правильно оценить военно-политическую обстановку, создавшуюся среду безопасности, внешние и внутренние вызовы», – сказал оппозиционный политический деятель.
С. Оганян подчеркнул, что система безопасности развивалась годами, поставленные задачи выполнялись, при прежней власти были заключены серьезные контракты, была проделана серьезная работа по поддержанию баланса на Южном Кавказе.