Իրավունք 12:48 13/04/2023 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում է քննություն՝ Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «ԶՊՄԿ» ՓԲ ընկերության պահակակետում 56-ամյա տղամարդու սպանության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
ՔԿ-ից մանրամասնում են, որ  ապրիլի 12-ին՝ ժամը 18:10-ին, «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից և ոստիկանության Կապանի բաժնից ահազանգ և հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ   Կապան համայնքի հիշյալ պահակակետում մահացած տղամարդու մարմին կա, որի վրա առկա են հրազենային վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ 2023թ. ապրիլի 12-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով  նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Դեպքի վայրի զննությամբ ՓԲ ընկերության պահպանության 2-րդ խմբի հենակետում՝ շարժական տնակի դիմաց, հայտնաբերվել է 56-ամյա տղամարդու դին՝ կրծքավանդակի առաջնային և հետին պատերին առկա միջանցիկ և գլխի աջակողմյան քունքային շրջանի կույր հրազենային վիրավորումներով: Դեպքի վայրից վերցվել են նմուշներ, երկփողանի հրացան, որը հայտնաբերվել է տնակի մեջ, ինչպես նաև քննությանը հետաքրքրող այլ առարկաներ:
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատահետքաբանական, դատաձգաբանական համալիր փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են քննչական և վարութային գործողություններ, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցանք կատարած անձի (անձանց) ինքնությունը պարզելու, հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Право 13:48 13/04/2023 Армения
Следственное управление СК Армении по Сюникской области проводит расследование для выяснения обстоятельств убийства 56-летнего мужчины на сторожевом посту ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» в населенном пункте Шхаршик общины Капан. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно информации ведомства, в 18:10 12 апреля с.г. из медцентра Капана и отдела полиции Капана поступили сигнал и сообщение о том, что на упомянутом сторожевом посту в общине Капан обнаружено тело мужчины с огнестрельными ранениями.
«По данному факту инициировано уголовное производство по ч.1 ст. 155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.
При осмотре места происшествия в пункте охраны 2-й группы компании, напротив времянки, обнаружено тело 56-летнего мужчины – со сквозными огнестрельными ранениями в грудь и слепыми огнестрельными ранениями в висок. С места происшествия взяты образцы, изъяты обнаруженное во времянке двуствольное ружье и другие представляющие интерес для следствия предметы.
Назначены судебно-медицинская экспертиза иела, комплексная судебно-биологическая, судебно-трасологическая, судебно-баллистическая экспертизы.
Предварительное следствие продолжается. Проводятся следственные и иные процессуальные действия, оперативно-розыскные мероприятия – для выяснения всех обстоятельств случившегося и установления личности (личностей) предполагаемого (предполагаемых) преступника (преступников) и его (их) обнаружению»,– говорится в сообщении.