Քաղաքական 10:32 15/04/2023 Հայաստան
Ադրբեջանի Երիտասարդության և սպորտի նախարարությունն ու  Ադրբեջանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն համատեղ հայտարարություն են տարածել, որտեղ ասված է.
«2023 թվականի ապրիլի 14-ին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում՝ ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման արարողության ժամանակ, պաշտոնապես հավատարմագրված անձի կողմից հանդուգնորեն այրվել է Ադրբեջանի դրոշը։
Այն պայմաններում, երբ Հայաստանում տիրում է ատելության նման մթնոլորտ, ապահովված չէ անվտանգությունը, ադրբեջանցի մարզիկների բնականոն մասնակցությունը մրցումներին անհնար է հոգեբանական ճնշման պատճառով։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ որոշվել է ադրբեջանցի մարզիկներին վերադարձնել հայրենիք։ Հայաստանը պետք է ապահովի նրանց անվտանգ վերադարձը»։

Спорт 10:44 15/04/2023 Регион
Министерство молодежи и спорта Азербайджана и Национальный олимпийский комитет распространили совместное заявление, в котором, говорится:
«14 апреля 2023 года в столице Армении Ереване на церемонии открытия ЧЕ по тяжелой атлетике был демонстративно сожжен флаг Азербайджана официально аккредитованным лицом.
В условиях, когда в Армении царит подобная атмосфера ненависти, не обеспечивается безопасность, нормальное участие азербайджанских спортсменов в соревнованиях невозможно из-за психологического давления.
Учитывая вышесказанное, принято решение о возвращении азербайджанских спортсменов в Баку. Армения должна обеспечить их безопасное возвращение на родину».