Սպորտ 13:54 15/04/2023 Հայաստան
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մտահոգիչ է համարում Երևանում ապրիլի 15-23-ն անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը Ադրբեջանի մարզիկների հետագա մասնակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի Երիտասարդության և սպորտի նախարարության և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի կայացրած որոշումը՝ մարզական էթիկայի տեսանկյունից։
«Հայաստանի Հանրապետությունն ի սկզբանե ապահովել է անվտանգության բոլոր չափանիշները, և առաջնությանը մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ծանրորդների անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չի առաջացել և չէր կարող առաջանալ։
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, որը շատ արագ հարթվել է, որևէ առնչություն չունի մարզիկների անվտանգության և նրանց բնականոն մրցելույթների ապահովման հետ։ Անհրաժեշտ բոլոր պայմանները լիարժեքորեն ապահովված են եղել։
Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնում ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը և վերահաստատում Եվրոպայի 2023 թ. առաջնությունը բարձր  մակարդակով անցկացնելու պատրաստակամությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Спорт 14:10 15/04/2023 Армения
Министерство: Никаких проблем с безопасностью прибывших в Ереван азербайджанских спортсменов не возникло
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении выражает обеспокоенность в связи с заявлением министерства по вопросам молодежи и спорта Азербайджана и Национального олимпийского комитета о прекращении участия азербайджанских спортсменов в ЧЕ по тяжелой атлетике, который проходит в Ереване с 15 по 23 апреля – с точки зрения спортивной этики.
«Республика Армения изначально обеспечила все стандарты безопасности и с безопасностью прибывших в Ереван с целью участия в Чемпионате азербайджанских спортсменов не возникло и не могло возникнуть никаких проблем.
Произошедший во время церемонии открытия ЧЕ инцидент, который был быстро урегулирован, не имеет никакого отношения к обеспечению безопасности спортсменов и их выступлений. Были обеспечены все необходимые условия.
Республика Армения остается приверженной выполнению своих обязательств перед Международной федерацией тяжелой атлетики и подтверждает готовность по проведению на высоком уровне Чемпионата Европы-2023», – говорится в заявлении ведомства.