Իրավունք 10:11 17/04/2023 Հայաստան
ՔՊ-ական Արսեն Թորոսյանի առողջապահության նախարար եղած ժամանակ կորոնովիրուսի  համավարակի շրջանում չարաշահումներ կատարելու գործով «Մեդլայն»-ի ձերբակալված 10 բժիշկներն ազատ են արձակվել։ Քննչական մարմինը նրանց կալանավորելու միջնորդություն չի ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ դատարանը բավարարել էր «Մեդլայն կլինիկ» ԲԿ  փոխտնօրեն, նախկինում ավագ բուժքույր Լիլյա Հովակիմյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայացրած միջնորդությունը։
Այդ գործով կալանավորված է նաև  նույն կլինիկայի տնօրեն Բաբկեն Շահումյանը ու Երևանի փոխքաղաքապետ, նախկինում Արսեն Թորոսյանի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը։
Դատարանը խափանման այլընտրանքային միջոց՝ տնային կալանք է կիրառել «Թոքաբանության ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լուսինե Եղիազարյանի նկատմամբ, որը, ըստ մամուլի հրապարակումների, առողջապահության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Անահիտ Ավանեսյանի ընկերուհին է։
Մամուլը գրել էր, որ այս գործով  ձերբակալություններն առաջիկայում հասնելու են առողջապահության նախարարություն։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից սրա վերաբերյալ Panorama.am-ին որևէ մեկնաբանություն չտվեցին։ Ընդհանրապես, այս գործին կոմիտեն փորձում է հանրային հնչեղություն չտալ։ Պատճառներից մեկն էլ կարող է լինել իշխանության մաս կազմող գործիչների հովանավորչությունը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 10-ին կոմիտեն տարածեց հաղորդագրություն,  ըստ որի,  քննվող քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի փոխքաղաքապետ Գ. Սիմոնյանը, 2020-2022թթ. ընթացքում զբաղեցնելով ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, որի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
Ըստ կոմիտեի, ներկայացված կեղծ հաշվետվությունների հիման վրա «ՀՀ-ում նոր կորոնավիրուսային վարակի (Covid-19) կանխարգելման, վերահսկման, բուժման այլ համալիր միջոցառումների» ծրագրի ֆինանսական միջոցներից «Մեդլայն Կլինիկ» ՍՊ ընկերությանը անհիմն, փաստացի չմատուցված ծառայությունների դիմաց փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 119.005.000 ՀՀ դրամ:

Право 12:13 17/04/2023 Армения
По делу о совершении злоупотреблений в период пребывания Арсена Торосяна на посту министра здравоохранения Армении освобождены 10 задержанных врачей ООО «Медлайн Клиник». Следственный орган не представил ходатайство об их аресте.
Напомним, ранее суд удовлетворил ходатайство Антикоррупционного комитета Армении об избрании в отношении замдиректора Медцентра «Медлайн», в прошлом старшей медсестры Лилии Овакимян меры пресечения в виде ареста.
Напомним, Л. Овакимян и ещё десять лиц обвиняются в совершении злоупотреблений во время пандемии коронавируса. Задержаны еще двое фигурантов дела – директор той же клиники Бабкен Шаумян и заместитель мэра Еревана, ранее замминистра здравоохранения Геворг Симонян.
Отметим, Антикоррупционный суд в отношении заведующей отделением лекарственно-устойчивого туберкулеза ЗАО «Национальный центр пульмонологии» Минздрава Армении Лусине Егиазарян избрал домашний арест в качестве альтернативной меры пресечения. Лусине Егиазарян является подругой министра здравоохранения РА Анаит Аванесян, во время ставших сегодня предметом расследования злоупотреблений она занимала должность руководителя триаж-центра.
Из Антикоррупционного комитета в связи с этим не предоставили каких-либо комментариев Panorama.am. Комитет старается избежать придания общественной огласке данному делу. Одна из причин может заключаться в спонсорстве деятелей, представляющих власть.
Напомним, 10 марта Комитет распространил заявление, согласно которому, в ходе предварительного расследования, проведенного по расследуемому в Антикоррупционном комитете Армении уголовному производству, получены фактические данные о том, что вице-мэр Еревана Г.Симонян, в 2020-2022 гг. занимая должность заместителя министра здравоохранения РА, из личной заинтересованности не выполнил свои служебные обязанности, вследствие чего был причинен существенный ущерб законным интересам государства. Об этом сообщают из Антикоррупционного комитета.
На основании представленных ложных сведений особо крупная сумма в размере 119 005 000 была перечислена ООО «Медлайн Клиник» из финансовых средств программы «Профилактика, контроль и другие комплексные мероприятия по лечению новой коронавирусной инфекции (Covid-19)».