Քաղաքական 11:35 18/04/2023 Հայաստան
«Առանցքային հարցն հետևյալն է՝ փոթորկալից այս ժամանակաշրջանում կա՞ արդյոք ՀՀ-ում լավատեսության բավարար պաշար՝ ապագայի մասին ոչ միայն  խոսելու, նախագծելու ,այլև այն ապագան կառուցելու և իրագործելու համար»,-ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով կառավարության ծրագրի 2022 թվականի ծրագիրը:
Միանշանակ և աներկբա պնդելով, որ հավատ կա՝ նա ասաց. «Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների և բարդությունների, ՀՀ-ում ապագայի մասին խոսելու, ապագան պլանավորելու համար անհրաժեշտ լավատեսություն, այո, կա և ես վստահ եմ դրանում»:
Հայտարարելով, որ լրահոսը, հանրային քննարկումները նաև միջազգային իրադրությունն էլ նման վստահություն չեն հաղորդում՝ Փաշինյանն ասաց. «Բայց հենց այսօր, հենց այս պահին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի է ուեննում շուրջ 55 հազար բնակարանի կառուցման գործընթաց… Այն Հայաստանի բնակարանային երբևէ ստեծված ֆոնդի 6 % է, իսկ բազմաբնակարան շենքերի՝ 12.2%-ը»:
Փաշինյանը հայտարարեց, որ բնակարան են ձեռք բերում ոչ միայն հարուստները, այլև միջին խավը, որի համար, նրա համոզմամբ, կառավարությունն է աշխատելու պայմաններ ստեղծել:
«Սահմանային անկայունության ՀՀ անվտանգության խոցելիության, աշխարհակարգի փլուզման պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության տասնյակ հազարավոր քաղաքացիները բնակարան են ձեռք բերում և հազարավոր ներդրողներ բնակարաններ են կառուցում»,-հայտարարեց Փաշինյանը և բերեց քաղաքացիների նման վարքագծեի իր մեկնաբանությունը.  «Իմ գնահատմամբ այն նշանակում է և կարող է նշանակել միայն մեկ բան՝ մարդիկ հավատացել են կառավարության խաղաղության օրակարգին, մարդիկ հավատում են, որ խաղաղություն լինելու է և իրենք իրենց հայրենիքում երջանիկ ապրելու և արարելու հնարարվորություններ են ունենալու, այլապես իմաստ չէր ունենա բնակարան ձեռք բերել, առավել ևս՝ կառուցել: Մարդիկ հավատում են կառավարող մեծամասնության «Ապագա կա» կարգախոսին:

Экономика 12:10 18/04/2023 Армения
Приобретение недвижимости в Армении в интерпретации Пашиняна – результат веры людей в лозунг «Будущее есть»
«Ключевой вопрос заключается в следующем: в это сложнейшее время есть ли в Армении достаточный запас оптимизма, чтобы не только говорить о будущем, проектировать его, но и начать строить и воплощать в жизнь это будущее?» – заявил на внеочередном заседании Национального Собрания Армении 18 апреля Никол Пашинян, представляя доклад «О ходе и результатах реализации программы правительства Республики Армения на 2021-2026 гг. в 2022 году».
Однозначно утверждая, что вера есть, он сказал: «Вопреки всем трудностям и сложностям, в Армении есть необходимый уровень оптимизма для того, чтобы говорить о будущем в РА, планировать его. И я уверен в этом».
По его словам, оптимизма не внушают ни новостная лента, ни ситуация в мире, ни публичные дискуссии. «Но прямо сегодня, прямо в этот момент в Республике Армения протекает процесс строительства 55 тыс. квартир… Это 6% когда-либо созданного жилищного фонда Армении, 12.2% фонда многоквартирных домов», – добавил Пашинян.
При этом он заявил, что сегодня жилье приобретают не только богатые, но и средний класс, которые, по его убеждению, благодаря экономической политике правительства получили возможность работать.
«В условиях нестабильности на границе, уязвимости безопасности РА и развала миропорядка десятки тысяч граждан РА покупают квартиры, а тысячи инвесторов строят их. Что означает такое поведение граждан?» – указал Пашинян и привел свое объяснение:
«По моей оценке, это означает и может означать только одно: люди поверили в мирную повестку правительства, люди верят, что воцарится мир и что у них будет возможность счастливо жить и созидать на своей Родине, иначе не имело бы смысла покупать жилье, тем более – строить его. Люди верят в лозунг правящего большинства – „Будущее есть”».