Հասարակություն 15:52 25/04/2023 Հայաստան
Մարդ-վայրի բնություն հակասության պատճառով տարբեր բնակավայրերում դեռևս շարունակվում են արջերի հայտնվելու դեպքեր արձանագրվել: Սննդի հայթայթման համար բնակավայրերին մոտեցող կենդանիներից առավելապես տուժում են ֆերմերային տնտեսությունները։ Հավասարակշռված մոտեցում պահանջող խնդրի լուծման համար բավականին արդյունավետ են ժամանակակից համակարգերը՝ «էլեկտրական հովիվները»: Դրանք թույլ են տալիս կանխել վայրի կենդանիների մուտքը տնտեսությունների տարածք՝ չխորացնելով մարդ-բնություն հակասությունը:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են՝ մարզային կառույցներին աջակցելու հարցը շարունակում է մնալ Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ուշադրության կենտրոնում: Ֆերմերային տնտեսություններին աջակցելու նպատակով, տարիների գործընկերներն Արարատի մարզում կարևոր ծրագիր են իրականացրել: Ժամանակակից տեխնոլոգիաներով «էլեկտրական հովիվներ» են տրամադրել Արարատի մարզի Վեդի խոշորացված համայնքին: Դա կօգնի կանխել ֆերմերային տնտեսություններին հասցվող վնասը:
«Վիվա-ՄՏՍ-ը տեխնոլոգիական առաջատար է հեռահաղորդակցության  ոլորտում: Դա բազմիցս ապացուցվել է տարբեր նախագծերով: Դասական բիզնեսից այն կողմ, իրականացնում ենք նաև կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրեր և ձգտում, որպեսզի այն ամենն ինչ անում ենք, կապված լինի բարձր տեխնոլոգիաների կիրառման հետ: «Էլեկտրական հովիվների» ծրագիրն ապահովում է փոխադարձ պաշտպանվածություն: Պահպանելով վայրի կենդանիներին՝ ֆերմերները պաշտպանվում են նույն այդ կենդանիների հնարավոր հարձակումներից: Համատեղ այս ծրագրի գաղափարը տնտեսություններին ոչ միայն ինչ-որ առարկայական գործիք տրամադրել է, այլև ավելի խորքային նայելու դեպքում, կարելի է ասել՝ փորձում ենք նպաստել գյուղատնտեսական մշակույթի ձևավորմանը: Կարծում եմ՝ սա շատ լավ օրինակ է, թե մարդիկ ինպես պետք է հոգ տանեն այն ամենի մասին, ինչ անում են,  զարգացնում են, և թե ինչն է իրենց համար կարևոր»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
««էլեկտրական հովվի» արդյունավետությունը չափելի կլինի այն ժամանակ, երբ գյուղացին պատշաճ կերպով ապահովի դրա օգտագործման տեխնիկական մասը՝ ճիշտ ամրացնի, միացումներ տա ու ստուգի լարումները: Այս ամենը մենք նրանց ևս սովորեցնելու ենք», - ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Նվիրաբերված  «Էլեկտրական հովիվները» հարմար են ճկուն կիրառման՝ տարվա ընթացքում անընդհատ տեղափոխվող մեղվապահների և հեռագնա արոտավայրեր մեկնող ֆերմերների համար: Համակարգն ունի առավելություն. տեղափոխվում է հեշտությամբ, ապահովում է լոկալ կիրառում, աշխատում է բարձր լարումով, բայց հոսանքի՝ թույլ ամպերաժով: Դա թույլ է տալիս բացառել կենդանիներին ֆիզիկապես վնասելու հավանականությունը:
«Էլեկտրական հովիվ»  օգտագործող ֆերմերը կարող է նաև 10-15 րոպեում ցանկապատել 7500 քմ տարածք: Համակարգը բաղկացած է արևային պանելից, միկրոփոխակերպիչից, ակումուլյատորային մարտկոցից,գեներատորից և արագ մոնտաժվող ու ապամոնտաժվող 300 գծամետր ցանկապատից:

Society 15:58 25/04/2023 Armenia
Because of the continuous human-wildlife conflict, there are still cases of bears appearing in the territory of different settlements. Farms are the most affected by animals approaching settlements in search of food. Modern systems like electric fences are quite effective for solving a problem that requires a balanced approach. They allow preventing the entry of wild animals without deepening the human-wildlife conflict.
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) continue to support regional structures. In order to protect the farms from bears, the partners implemented the such important program in the region of Ararat. Electric fences with the modern technology were provided to the enlarged community of Vedi, region of Ararat. This will protect farms from destruction, Viva-MTS said in a press release on Tuesday.
Viva-MTS is a technological leader in the sphere of telecommunications and it has been proven many times with different projects. Beyond the traditional business, we implement Corporate Social Responsibility programs and seek to make everything we do technologically advanced. The "Electrical fences" program provides mutual protection. Protecting wild animals, farmers also protect themselves from attacks from the same animals. The "Electric fences" program provides mutual protection. Farmers protect themselves from attacks by wild animals, and the same time protecting those animals. The idea of this joint program has not only provided farms with some kind of objective tools, but we can also say that we are trying to contribute to the development of agricultural culture. I think this is a very good example of how people should take care of everything they do, develop, and what is really important to them," - Viva-MTS General Director Armen Avetisyan said.
“The effectiveness of the electric fences will be measurable when the farmer properly ensures its technical use: properly mounts it, gives the required connections and checks the voltages. We will train them beforehand,” said the founding director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) Ruben Khachatryan.
The electric fences donated to the residents are suitable for flexible use for beekeepers on the move throughout the year and farmers traveling to remote pasture: it’s easy to transport, provides local application, works with high voltage, but with low power (amperage). This assures that animals will stay physically safe and will not get harmed.
Farmers using these electric fences can also fence an area of 7500 m2 in 10-15 minutes. The system consists of a solar panel, a micro-converter, a storage battery, a generator and a 300 linear meter fence that can be quickly assembled and disassembled.