Քաղաքական 23:30 04/05/2023 Հայաստան
«Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնալու և ուժի ու ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը՝ մշտապես սրելով իրավիճակը Հայաստանի սահմանին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում»,-Պրահայի անդրատլանտյան հարաբերությունների կենտրոնում ունեցած ելույթում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ չնայած այս ամենին, Հայաստանը հավատարիմ է մնում առկա խնդիրները բանակցությունների միջոցով լուծելու քաղաքականությանը, և «մենք պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ»։
«Այս պահին նման համաձայնագրի ստորագրման հիմնական խոչընդոտները հետևյալն են. մինչ օրս անհնար է եղել համաձայնության գալ այնպիսի խոսույթի շուրջ, որը հստակ կհայտարարի, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքով։
Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության ապահովման մեխանիզմը դեռևս անորոշ է։ Նույնը կարելի է ասել Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության ձևաչափի մասին, որը, մեր կարծիքով, պետք է տեղի ունենա միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
Մինչ այժմ անհնար է եղել համաձայնության գալ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի ընթերցման հարցում տարաձայնությունները հաղթահարելու մեխանիզմների շուրջ։
Եվ վերջապես, չկա խաղաղության համաձայնագրի կիրարկման համար միջազգային մեխանիզմների վերաբերյալ համաձայնություն։
Մենք, այնուամենայնիվ, շարունակում ենք մեր ջանքերն այս ուղղություններով հաջողություն գրանցելու ուղղությամբ։ Արդեն չորս օր է, ինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունները, ԱՄՆ աջակցությամբ, Վաշինգտոնում բանակցում են այս բոլոր հարցերի լուծման համար»,- ասել է Փաշինյանը։

Politics 12:04 05/05/2023 Armenia
Azerbaijan continues its policy of threatening Armenia’s territorial integrity and using force and the threat of force, constantly escalating the situation on the border with Armenia, as well as in Nagorno-Karabakh, Nikol Pashinyan said in his remarks at the Prague Center for Transatlantic Relations on Thursday.
“Despite all this, Armenia remains committed to the policy of resolving the outstanding issues through negotiations, and we are ready to sign a peace agreement with Azerbaijan,” the premier stressed.
“At the moment, the main obstacles to signing such an agreement are the following: it has so far been impossible to agree upon language that will clearly state that Azerbaijan recognizes the territorial integrity of the Republic of Armenia with 29 thousand 800 square kilometers.
“The mechanism for safeguarding the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh is still uncertain; so is the Stepanakert-Baku dialogue format, which in our opinion should take place in the framework of an international mechanism.
“It has so far been impossible to agree upon mechanisms for overcoming differences in the reading of the peace agreement text.
“And finally, there is no agreement on international mechanisms for implementing the peace agreement.
“We do, however, continue our efforts in order to succeed in all these areas. For four days now, Armenian and Azerbaijani delegations, with facilitation by the United States, have been negotiating in Washington for resolving all these issues,” Pashinyan said.