Քաղաքական 10:46 05/05/2023 Հայաստան
Երևանում ծանրամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար ծախսվել է 1 մլրդ 205 մլն դրամ
Ապրիլին Երևանում կայացած ծանրամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար ծախսվել է մոտ 1 մլրդ 205 մլն դրամ։ Panorama.am-գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ԿԳՄՍ նախարարությունից։
«Իմ կարծիքով, սա ամենաշքեղ ու անկրկնելի առաջնությունն էր՝ ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունների պատմության մեջ»,-ասել էր  Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտին ու նշել, որ Հայաստանը նաև աշխարհի 2024 թվականի առաջնությունը հյուրընկալելու հավակնորդներից է։ Նման գումարներով միջոցառման կազմակերպման համար Արայիկ Հարությունյանին և Կարեն Գիլոյանին Եվրոպայի ֆեդերացիայի ղեկավարները հուշամեդալների են արժանացրել։
Առաջնության ավարտից հետո Panorama.am-ը հարցեր էր ուղղել նախարարությանը՝ հստակեցնելու, թե ընդհանուր առմամբ որքա՞ն գումար է ծախսվել, ո՞րն է նման ճոխության իմաստն ու նպատակը։
Panorama.am-Երևանում Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար որքա՞ն գումար ծախսվեց։    Ընդհանուր գումարից որքա՞նն է հատկացրել հայկական կողմը։ Խնդրում ենք մանրամասնել ֆինանսավորման բոլոր աղբյուրները։
ԿԳՄՍՆ-Տեղեկացնում ենք, որ 2023 թվականի ապրիլին Երևանում կայացած ծանրամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության  միջև 20.03.2023թ կնքվել է «Պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին» № ՍՊԾԵ 82-2023 պայմանագիրը, որի գումարը կազմել է 44599,5 հազար (քառասուն չորս միլիոն հինգ հարյուր իննսունինը հազար հինգ հարյուր) դրամ և հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2023 թվականի մարտի 23-ի N 373 -Ն որոշումը՝  կնքվել է ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ № 01 2023 թվականի մարտի 29-ին «Պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին» № ՍՊԾԵ 82-2023 պայմանագրում փոփոխություն կատարելու վերաբերյալ:
Նշված պայմանագիրը հասանելի է նախարարության պաշտոնական կայքում՝ https://bit.ly/3HvvWYS  հղմամբ:
Տեղեկացնենք նաև, որ Երևանում ծանրամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության կազմակերպման և անցկացման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթի հաղթող է ճանաչվել «Բեգրաունդ Փրոդաքշն» ՍՊԸ-ն: Ընկերության և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև 09.03.2023թ կնքվել է թիվ «ՀՀՎԱ-ԵՄԾՁԲ-23/1-1» ծածկագրով պայմանագիրը, որի գումարը կազմել է 1160000000 (մեկ միլիարդ մեկ հարյուր վաթսուն միլիոն) ՀՀ դրամ:
Նշված պայմանագիրը ևս հասանելի է նախարարության պաշտոնական կայքում՝ https://escs.am/am/news/15712 հղմամբ:
Panorama.am-  Առաջնության քանի՞ տոմս է վաճառվել, որքա՞ն  կազմում վաճառված տոմսերի  ընդհանուր գումարը։
ԿԳՄՍՆ -Նշենք նաև, որ առաջնության տոմսերի հետ կապված բոլոր գործընթացներն իրականացրել է «Բեգրաունդ փրոդաքշն» ՍՊԸ-ն:
Panorama.am-Հայկական կողմն ի՞նչ խնդիր էր դրել իր առջև նման ծավալի ու շքեղ առաջնություն կազմակերպելով։
ԿԳՄՍՆ-Առաջնության անցկացմամբ Հայաստանի Հանրապետության հանրահռչակման, աշխարհի սպորտային քարտեզում Հայաստանի տեղն ամրապնդելու, ինչպես նաև հայ մարզիկներին իրենց իսկ երկրում նմանօրինակ մեծամասշտաբ առաջնության մասնակցելու հնարավորություն ընձեռելու խնդիր էր դրված:

Спорт 12:16 05/05/2023 Армения
На проведение в апреле в Ереване Чемпионата Европы по тяжелой атлетике было потрачено около 1 млрд 205 млн драмов. Об этом в ответ на письменный запрос Panorama.am сообщили из Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
«На мой взгляд, это был самый роскошный и неповторимый чемпионат в истории Чемпионатов Европы по тяжелой атлетике», – сказал президент Европейской федерации тяжелой атлетики Антонио Конфлитти и отметил, что Армения также является одним из претендентов на проведение чемпионата мира 2024 года. За организацию мероприятия на такую сумму Араик Арутюнян и Карен Гилоян были награждены памятными сувенирами Европейской федерации.
После окончания Чемпионата, Panorama.am направил вопросы в министерство, чтобы уточнить, сколько средств было потрачено в целом, в чем смысл и цель такой роскоши.
Panorama.am: Сколько средств было потрачено на проведение Чемпионата Европы по тяжелой атлетике в Ереване? Какую часть от общей суммы выделила армянская сторона? Уточните все источники финансирования.
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА: Информируем, что для проведения в Ереване в апреле 2023 года между министерством образования, науки, культуры и спорта РА и общественной организацией «Федерация тяжелой атлетики» 20 марта 2023 года было подписано соглашение «Об использовании финансовой поддержки, оказываемой государством в виде грантов», сумма которой составила 44 миллиона 599 тысяч 500 драмов, принимая за основу решение правительства Республики Армения №373-Н от 23 марта 2023 года, было подписано Соглашение №1 от 29 марта 2023 года относительно внесения изменений в Соглашении №82-2023 «Об использовании финансовой поддержки, оказываемой государством в виде грантов».
Указанное соглашение доступно на официальном сайте министерства – по ссылке.
Сообщаем также, что ООО «Background production» признан победителем тендера, организованного с целью приобретения услуг по организации и проведению чемпионата Европы по тяжелой атлетике среди взрослых в Ереване. Компания и министерство образования, науки, культуры и спорта Армении 9 марта 2023 года заключили соглашение, сумма которого составила 1160000000 (один миллиард сто шестьдесят миллионов) драмов РА.
Указанный документ доступен также на официальном сайте министерства – по ссылке.
Panorama.am: Сколько было продано билетов на чемпионат, какова общая сумма проданных билетов?
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА: Отметим также, что все процессы, связанные с продажей билетов, осуществлялись компанией «Background production».
Panorama.am: Какую задачу ставила перед собой армянская сторона, организовав такой масштабный и роскошный чемпионат?
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА: Целью проведения чемпионата была популяризация Республики Армения, укрепление места Армении на спортивной карте мира, а также предоставление армянским спортсменам возможности участвовать в столь масштабном чемпионате в своей стране.