Քաղաքական 16:04 23/05/2023 Հայաստան
«Սա քաղաքական ուժի, քաղաքական  գործչի պայքար չէ, սա համազգային պայքար է։ Հույս ունեմ, գոնե երեկվա արդեն ամբողջությամբ բաց ասված տեքստից հետո մենք էլի չենք լսի  կասկածով լի հայտարարություններ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Նա նշեց, որ իր համար մեծ տարբերութույուն չկա, թե ինչ է ասել երեկ Փաշինյանը,  իրենից միայն մի բան ունի լսելու՝ հրաժարականի հայտարարությունը, մնացած ասածները, Փաշինյանի և Ադրբեջանի  նախագահի անձնական, սերտ, խոհանոցային կամ այլ սենյակներում իրականացվող պայմանավորվածություններն իրեն չեն հետաքրքրում։
Հարցին՝ հույս ունի՞ հրաժարականի տեսքը լսել,  ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց. «Ես գիտեմ, որ հայերի ճնշման տակ Փաշինյանը հրաժարական է տալու, ուղղակի աշխարհի տարբեր բռնապետեր տարբեր ձևով են գնացել։
Փաշինյանին խորհուրդ կտամ մի հատ բացի նայի, թե որ բռնապետը ոնց է գնացել ու ինքն ընտրի իր ճակատագիրը։ Փաշինյանի կառավարման յուրաքանչյուր վայրկյանը ավելի մեծ վնաս է հասցնում հայկական երկու պետություններին»։
Ըստ Մամիջանյանի, յուրաքանչյուրն այս գործընթացին կամ պետք է ամբողջ ուժով փորձի հակազդել, կամ համակարպվել։
Անդրադառնալով Արցախի ԱԺ-ի տարածած հայտարարությանը՝ Հ. Մամիջանյանը ասաց, որ ավելի կոշտ հայտարարություն էր ակնկալում. «Խորին հարգանքով Արցախի ԱԺ-ի մեր գործընկերների հանդեպ, բայց ես զգալիորեն ավելի կոշտ հայտարարություն էի ակնկալում, ավելի հասեցական, կոնկրետ գնահատականներ էի ակնկալում Փաշինյանի գործունեությանը, բայց դա իմ անձնական ակնկալիքներն են։ Ինչ վերաբերում է պաշտոնաթող նախագահների դիմելուն, դրան նախագահ Սարգսյանն արդեն պատասխանել է։
Ինձ համար աբսուրդի ժանրից է՝ դիմել նախագահ Սարգսյանին ու հարցնել՝ ինչ կարծիք ունի նա այս ամենի վերաբերյալ։ Ապօրինի դանտավարությանը մտնելուց առաջ ու բոլոր այլ առիթներով նախագահ Սարգսյանը խոսել է այն մասին, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, արել է դա շատ ավելի վաղ, քան շատ շատերը»։

Политика 16:37 23/05/2023 Армения
«Это не борьба политической силы или политического деятеля, это – общенациональная борьба. Надеюсь, хотя бы после вчерашнего уже полностью открытого текста мы больше не услышим полных сомнений заявлений», – заявил в беседе с журналистами руководитель фракции Национального Собрания Армении «Честь имею» Айк Мамиджанян.
Он отметил, что для него не столь важно, что сказал вчера Никол Пашинян, ему важно лишь услышать от него заявление об отставке, всё остальное, в частности, личные, тесные договоренности между Пашиняном и президентом Азербайджана его не интересуют.
На вопрос, надеется ли он услышать заявление об отставке, оппозиционный депутат отметил: «Знаю, что под давлением армян Пашинян подаст в отставку, просто разные диктаторы в разных уголках мира по-разному уходили.
Посоветую Пашиняну посмотреть, как уходил тот или иной диктатор, и пусть он сам решит свою судьбу. Каждая секунда пребывания Пашиняна у власти наносит большой ущерб двум армянским государствам».
По его словам, каждый должен либо попытаться всеми силами противостоять этому процессу, либо принять его.
Обратившись к заявлению Национального собрания Арцаха, А. Мамиджанян отметил, что ожидал более жесткого заявления: «С глубоким уважением отношусь к нашим коллегам по парламенту Арцаха, но я ожидал более жесткого заявления, более адресного, конкретных оценок деятельности Никола Пашиняна, но это мои личные ожидания. Что касается обращения бывших президентов, то на это уже ответил президент Саргсян (имеет в виду третьего президента РА Сержа Саргсяна – Прим.ред.).
Для меня из жанра абсурда обращение к президенту Саргсяну и вопрос о том, какого мнения он придерживается в связи с происходящим. Поскольку Серж Саргсян многократно заявлял о том, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, и сделал это намного раньше, чем многие».