Քաղաքական 10:06 12/06/2023 Հայաստան
Աբրահամյան. Կառավարությանը խնդիրը ոչ թե կոնկրետ օրենքով սահմանված առաջնահերթություններն են, այլ թիվ, պլան կատարելը»
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քատուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Վարժական հավաքների կարևոր սկզբունքների պահպանման անհրաժեշտության մասին բազմիցս եմ խոսել, սակայն դրանց առանցքային նպատակները երկրորդ պլան են մղված:
Ինչո՞վ բացատրել երևույթը, երբ հավաքների են հրավիրվում 3-4 տարի առաջ պարտադիր ժամկետային զինծառայություն անցած, 44-օրյա պատերազմին մասնակցած անձինք:
Մի կողմ դնենք պատերազմին նրանց մասնակցությունը: Եթե վերջիններս 3 տարի առաջ ծառայության մեջ են գտնվել, ապա դեռ «նորմալ մարզավիճակում են» և նրանց վարժական հավաքների ներգրավելու նպատակահարմարություն չկա:
Եթե գլխավոր խնդիրը պահեստազորի մարտունակության հարցն է, ապա հավաքների առաջին հերթին պետք է ներգրավել այն անձանց, ովքեր 7-8 ու ավել տարի առաջ են ծառայել ու ակնհայտորեն նրանց հետ աշխատելու տեղ կա:
Բացառություն կարող են լինել հերթական կոչումի կամ նոր զինատեսակների մասնագիտացման հետ կապված հավաքները:
Իսկ երբ պաշտպանության նախարարությունը համալսարանական կրթության ավարտին` դիպլոմ ստանալուց առաջ, վարժական հավաքի ծանուցագիր է տալիս պատերազմի մասնակցին, ապա դա խոսում է այն մասին, որ կառավարությանը խնդիրը ոչ թե կոնկրետ օրենքով սահմանված առաջնահերթություններն են, այլ թիվ, պլան կատարելը»։

Opposition MP Tigran Abrahamyan has called out the Armenian government for its poor military call-up plan.
The Armenian Defense Ministry announced the start of a three-month call-up of more than 2,700 army reservists for training and exercises on May 1.
In a social media post on Monday, Abrahamyan, secretary of the opposition Pativ Unem faction, highlighted the trainings for reserve forces, but claimed their main goals were pushed into the background.
He deplored the call-up of those reservists who completed their military service 3-4 years ago and took part in the 2020 war, stating they “are in good shape and need no further trainings.”
“If the main objective is to boost the combat readiness of reservists, the trainings should involve first of all those who served in the army 7-8 years ago or more,” the deputy wrote.
“The Defense Ministry’s call-up of a war participant before he could receive his university diploma indicates that the government does not seek to meet the priorities set by the law, but to execute a plan,” Abrahamyan added.