Առողջություն 14:33 19/06/2023 Արցախ
Հունիսի 15-ից արդեն 5-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը և բժշկական պարագաների ու դեղորայքի մատակարարումը Արցախ։ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված՝ ստացիոնար հատվածում դեղորայքի բավարարվածությունը հասել է շուրջ 40 տոկոսի, իսկ ամբուլատոր հատվածում՝ շուրջ 20 տոկոսի: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝  հանրապետության բոլոր բուժհաստատություններում այսօրվանից չեղարկվել են բոլոր ոչ հրատապ հետազոտությունները և միջամտությունները (վիրահատությունները)։
«Շուրջ 175 բուժառուներ՝ տարբեր ախտորոշումներով, սպասում են Հայաստանի Հանրապետության բուժհիմնարկներ տեղափոխվելու հնարավորությանը՝ համապատասխան բուժօգնություն ստանալու համար։  Անհապաղ տեղափոխման ենթակա անձինք ունեն ուռուցքային և սիրտ- անոթային համակարգի հիվանդություններ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- հայտնում են ԱՆ-ից։
«Շատ կարևոր եմ համարում, որ հասարակության արթնացման գործընթացը սկսել և շարունակվում է»,-Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու առաջ ասաց...

Здоровье 15:32 19/06/2023 НКР
С 15 июня, уже пятый день, Азербайджаном полностью заблокированы перевозка арцахских пациентов Международным комитетом Красного Креста в обоих направлениях и поставки в Арцах медицинских принадлежностей и медикаментов. Подробности представляет пресс-служба министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР).
«Из-за прекращения ввоза медикаментов обеспеченность лекарствами в стационарном секторе достигла около 40 процентов, а в амбулаторном – около 20 процентов. С учетом сложившейся ситуации во всех медучреждениях республики с сегодняшнего дня отменены все не экстренные обследования и вмешательства (операции).
Около 175 пациентов с различными диагнозами ждут возможности транспортировки в медучреждения Республики Армения для получения соответствующей медицинской помощи. У подлежащих немедленной транспортировке пациентов – онкологические и сердечно - сосудистые заболевания.
На данный момент 8 детей находятся в реанимационном и неонатальном отделении медобъединения «Аревик».
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» Минздрава Арцаха 8 пациентов находятся в отделении реанимации, 3 из них – в крайне тяжелом состоянии», – говорится в сообщении.