Տնտեսություն 10:20 23/06/2023 Հայաստան
2023թ. հունիսի 22-ին «Moody’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի «Ba3» սուվերեն վարկանիշը՝ հեռանկարը փոխելով «բացասական»-ից դեպի «կայուն»:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության հաղորդմամբ, վարկանիշի հեռանկարի վերանայման հիմքում ընկած է գործակալության այն գնահատումը, որ Հայաստանի տնտեսական և հարկաբյուջետային հեռանկարները բարելավվել են, իսկ ռիսկերը հավասարակշռված են՝ համեմատած նախորդ վարկանիշի շնորհման (2022թ. մարտ) ժամանակ դեպի ներքև ռիսկերի գերակշռության հետ:
Վարկանիշային գործակալության գնահատմամբ՝ նախորդ տարի Հայաստանի տնտեսական և հարկաբյուջետային ցուցանիշները զգալիորեն բարելավվել են՝ պայմանավորված կապիտալի և աշխատուժի ներհոսքի աճով, որոնց մի մասը ակնկալվում է, որ կպահպանվի: Անդրադառնալով 2022թ. երկնիշ (12.6%) տնտեսական աճին՝ վարկանիշային գործակալությունը կանխատեսում է, որ առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի տնտեսական աճը կշարունակի կայուն մնալ: Մասնավորապես, 2023թ. համար կանխատեսվում է շուրջ 7% տնտեսական աճ, իսկ 2024թ. համար՝ 5-6%:
Բացի այդ, գործակալության կանխատեսումներով հարկաբյուջետային ցուցանիշները կկայունանան ներկայիս մակարդակի վրա, իսկ պարտքի բեռը կգտնվի նախահամավարակային շրջանից ավելի ցածր մակարդակում՝ առաջիկա տարիներին կայունանալով 45% մակարդակում և նպաստելով հարկաբյուջետային կայունության ամրապնդմանը: Այնուամենայնիվ, երկրի տնտեսական և հարկաբյուջետային իրավիճակը նկարագրելիս վարկանիշային գործակալության ներկայացուցիչներն անդրադարձել են առկա բարելավումները հակակշռող աշխարհաքաղաքական ռիսկերին:

11:45 23/06/2023 Armenia
Moody’s Investors Service has affirmed the Government of Armenia’s Ba3 local and foreign currency long-term issuer ratings, as well as the foreign currency senior unsecured ratings. Concurrently, Moody’s has changed the outlook to stable from negative.
The decision to change the outlook to stable reflects Moody’s assessment that risks to Armenia’s credit profile are balanced, compared to Moody’s last review in March 2022 where risks were assessed to be skewed to the downside. Armenia’s economic and fiscal metrics have improved markedly over the past year amid a surge in income, capital and labor from Russia, part of which Moody’s expects to be sustained.
Moody's projects also real GDP growth to moderate to around 7% in 2023 and 5-6% in 2024, on the expectation that financial and labor flows will ease from the heady pace recorded in 2022.
The agency expects the government debt burden to stabilize at around 45% of GDP over the next two to three years, lower than the average of 51.7% recorded over 2017-2019.