Քաղաքական 14:57 17/07/2023 Արցախ
Հուլիսի 10-17-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը 4 անգամ խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կրակ բացել դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ոստիկանությունից։
Հուլիսի 13-ին ոստիկանության Մարտունու շրջանային բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ «Ամարասի հովտում» 3 կոբայն հունձ կատարելու ժամանակ,  ժամը 17:40-ին Ադրբեջանի մարտական դիրքերից կրակոցներ են արձակավել բերքահավաք իրականացնող քաղաքացիների ուղղությամբ, ինչի հետևանքով դադարեցվել է գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Հուլիսի 14-ին  ժամը 19:20-ին  Մարտունու շրջանային բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ Մաճկալաշեն գյուղին հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից  ականանետից կրակոցներ են արձակել՝ գյուղատնտեսական նշանակության ցանքատարածքների ուղղությամբ:
Հուլիսի  15-ին ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի Շոշի բաժանմունքում   հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը  ժամը 09:50-ի սահմաններում, Ա. Մ.-ն (ծնված 1959թ.),  «Fortschritt E 302» խոտհնձիչ տրակտորով Վերին Սզնեք գյուղում խոտհարման աշխատանքներ իրականացնելիս, ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային զենքերով կրակահերթեր է արձակվել տրակտորի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով  դադարեցվել են  գյուղատնտեսական  աշխատանքները:

Политика 15:30 17/07/2023 НКР
ВС Азербайджана в период с 10 по 17 июля четырежды нарушали режим прекращения огня, открыв огонь по мирным жителям, выполнявшим сельскохозяйственные работы на полях. Об этом сообщает Полиция МВД Республики Арцах (НКР).
13 июля в Мартунинское РОВД поступило сообщение о том, что в 17:40 с азербайджанских боевых позиций обстреляли граждан, занимавшихся уборкой урожая на 3 зерноуборочных комбайнах в Амарасской долине, в результате чего сельскохозяйственные работы были прекращены.
14 июля в 19:20 в Мартунинское РОВД поступило сообщение о том, что с азербайджанских боевых позиций близ села Мачкалашен был открыт огонь из миномета в направлении посевных площадей сельскохозяйственного назначения.
15 июля в Шошский отдел Аскеранского РОВД поступило сообщение о том, что в тот же день около 09:50 гражданин А. М. (1959 г.р.) работал на сельхозугодиях в селе Верин Сзнек  с использованием косилки «Fortschritt E 302», когда с азербайджанских боевых позиций из стрелкового оружия открыли огонь по трактору, в результате чего работы были остановлены.