Առողջություն 17:21 03/11/2023 Հայաստան
Ռազմական գործողությունների և պայթյունի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունից ՀՀ տեղափոխված 113 անձ շարունակում է  բուժումը  տարբեր բժշկական կենտրոններում։ Նրանցից 11-ի վիճակը ծանր է, 3-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։ 19  պացիենտ շարունակում են իր բուժումն արտասահմանում, նրանց բոլորի մոտ նկատվում է վիճակի դրական դինամիկա։ Կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը։
Նա նշեց, որ վերջին շաբաթների ընթացքում  100-ից ավելի բուժառու է դուրս գրվել  լավացումով, սակայն շարունակում են գտնվել բժշկական, ամբուլատոր հսկողության տակ։
Հայաստանում ծնվել է արցախցի 120 երեխա, 67-ը Երևանում, 53-ը՝ մարզերում։
Նա նաև հայտարարեց, որ արդեն վերապատրաստվել են 590 բուժաշխատողներ, բժշկական տարբեր կենտրոններում աշխատանքի են անցել 70-ից ավելի բուժաշխատողներ։ Մարզերում այս պահին առկա է 273 ավագ, 59 միջին բուժաշխատողի թափուր հաստիք։

Здоровье 18:17 03/11/2023 Армения
Число пациентов, пострадавших в результате боевых действий и взрыва на складе топлива в Республике Арцах и проходящих лечение в различных медицинских центрах Армении, составляет 113. Такие данные на пресс-конференции 3 ноября представил заместитель министра здравоохранения Армении Артак Джумаян.
По его словам, состояние 11 из пациентов – тяжелое, 3 – крайне тяжелое. За последнюю неделю более 100 пациентов были выписаны из больниц, однако они продолжают находиться под наблюдением врачей.
При этом 19 пациентов проходят лечение в различных зарубежных клиниках, в состоянии их здоровья наблюдается положительная динамика.
За этот период в Армении в семьях вынужденных переселенцев из Арцаха на свет появились 120 детей, из них 67 – в Ереване, 53 – в областях.
Артак Джумаян отметил также, что в рамках госзаказа стажировку прошли уже 590 медицинских работников, более 70 медицинских работников трудоустроены в различные медицинские центры, в настоящее время в областях имеются вакансии 273 старших медицинских работников и 59 медицинских работников среднего звена.