Քաղաքական 16:01 22/12/2023
Արցախի իրավական դաշտում գոյություն չունի փաստաթուղթ, որով նախատեսվում է լուծարել պետական ինստիտուտները. Շահրամանյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը դեկտեմբերի 22-ին հանդիպել է այն պետական մարմինների ղեկավարների հետ, ովքեր շարունակում են պաշտոնավարել հասարակական հիմունքներով: Արցախի տեղեկատվական շտաբից  հայտնում ե, որ քննարկվել է բռնի տեղահանումից հետո արցախցիների հիմնախնդիրները, դրանց լուծման ուղղությամբ առանձնացվել առաջարկություններ:
Ներկայացնելով կատարված ու կատարվող աշխատանքները՝ նախագահ Շահրամանյանն ընդգծել է 2024 թվականին դրանք շարունակելու անհրաժեշտությունը, Ստեփանակերտի քաղաքապետին և շրջվարչակազմերի ղեկավարներին հանձնարարել շարունակել գույքագրել բռնի տեղահանված քաղաքացիների խնդիրներն ու պարբերաբար ներկայացնել կառավարությանը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում լայն քննարկում ստացած նախագահի՝ սեպտեմբերի 26-ի հրամանագրին՝ Սամվել Շահրամանյանն ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետության իրավական դաշտում գոյություն չունի փաստաթուղթ, որով նախատեսվում է լուծարել պետական ինստիտուտները:

Политика 17:42 22/12/2023 НКР
Самвел Шахраманян: В правовом поле Республики Арцах не существует документа, предусматривающего упразднение госинститутов
Президент Республики Арцах (НКР) Самвел Шахраманян 22 декабря встретился с руководителями государственных органов, продолжающих занимать свои должности на общественных началах.
Как сообщили в Информационном штабе Арцаха, в ходе встречи обсуждены проблемы арцахцев, возникшие после их насильственного перемещения, отобраны предложения по решению указанных проблем.
Представляя осуществленные и проводимые работы, Шахраманян заявил о необходимости их продолжения в 2024 году. Он поручил мэру Степанакерта и главам районных администраций продолжить инвентаризацию проблем вынужденных переселенцев, периодически представлять их правительству.
Касаясь широко обсуждаемого в последний период указа президента Арцаха от 26 сентября, Самвел Шахраманян подчеркнул, что в правовом поле Республики Арцах не существует  документа, предусматривающего упразднение государственных институтов.