Քաղաքական 11:07 27/01/2024 Հայաստան
Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հայտարարություն է տարածե; Այս մասին հայտնում են ԱԱԾ-ից։
Հայտարարության մեջ ասվում է.
««Ի պատասխան Ադրբեջանի Հանրապետության տարբեր պետական մարմինների կողմից պարբերաբար շրջանառության մեջ դրվող թեզի, թե Հայաստանի Հանրապետությունը հրաժարվում է տեղեկություններ տրամադրել Ադրբեջանի անհետ կորած քաղաքացիների մասին, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 2020թ. նոյեմբերից ի վեր Ադրբեջանի Հանրապետությանն է փոխանցել 44-օրյա պատերազմում զոհված 51 ադրբեջանցիների մարմինների, ինչպես նաև 90-ականներին զոհված շուրջ 50 անձանց մարմինների գտնվելու հնարավոր վայրերի մասին տեղագրական նյութեր, որոնք ստացվել են ԼՂ ներկայացուցիչներից:
Բացի այս, Ադրբեջանի Հանրապետությանն են փոխանցվել 90-ականների զոհված 140 ադրբեջանցիների ոսկրեր, որոնք ստացվել են ԼՂ ներկայացուցիչներից:
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ 993 Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ և ԼՂ հայեր համարվում են անհետ կորած 90-ականների սկզբից, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում և դրանից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը լրջորեն հետաքրքրված է նրանց ճակատագրերի պարզաբանմամբ:
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս, այդ թվում բարձր և բարձրագույն մակարդակով հայտարարել է, որ պատրաստ է անհետ կորած համարվող անձանց ճակատագիրը պարզելու ուղղությամբ համագործակցել Ադրբեջանի Հանրապետության հետ:
Գերիների, պատանդների և անհետ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող ՀՀ միջգերատեսչական հանձնաժողովն ի կատարումն 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի համատեղ հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածության՝ վստահության կառուցման ավելի շատ միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ, Ադրբեջանի համապատասխան կառույցին առաջարկում է ակտիվացնել համագործակցությունը:

Politics 13:35 27/01/2024 Armenia
The Armenian government's Interagency Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons has denied Azerbaijan's allegations that Armenia refuses to provide information on missing Azerbaijani citizens.
In a statement shared by the National Security Service on Saturday, the commission said that since November 2020, Armenia “has handed dover to Azerbaijan topographic materials obtained from Nagorno-Karabakh representatives regarding the possible locations of the bodies of 51 Azerbaijanis killed in the 44-day war, as well as the bodies of around 50 people who died in the 1990s.”
In addition, the remains of 140 Azerbaijanis killed in the 1990s were handed over to Azerbaijan after they were transferred by Nagorno-Karabakh representatives.
“It is worth recalling that 993 citizens of the Republic of Armenia and Karabakh Armenians have been reported missing since the early 1990s, during and after the 44-day war in 2020 and the Republic of Armenia is seriously interested in finding out their fates," the statement said.
The commission offered the competent Azerbaijani authorities to intensify cooperation in line with the 7 December 2023 joint statement by the Armenian prime minister’s office and the Azerbaijani presidential administration.