Քաղաքական 09:12 07/02/2024 Հայաստան
Հարութ Սասունյան. Սա Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ Փաշինյանի կուսակցության կատարած կեղծիքի բացահայտ պատկերն է
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հինգ տարի շարունակ պարծեցել է  ընտրություններում իր կուսակցության արդար վարքագծի համար՝ մեղադրելով նախկին ղեկավարներին կեղծ ընտրություններ անցկացնելու մեջ: Ինչպես ասում է առակը՝ «Ապակե տներում ապրող մարդիկ չպետք է քարեր նետեն»:
Փաշինյանն օգտագործել է իր կառավարության զգալի ռեսուրսները՝ տեղական և խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ իր քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ անարդար առավելություն ձեռք բերելու համար: Այնուամենայնիվ, որոշ ընդդիմադիր թեկնածուներ ընտրվելուց հետո հեռացվում են Փաշինյանի կողմնակից դատավորների կողմից ձերբակալվելուց, դատվելուց և բանտարկվելուց հետո:
2023 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Երևանի ավագանու ընտրությունները Փաշինյանի կուսակցության կողմից իրականացված կեղծիքների վերջին օրինակն է։ Սեփական կուսակից Հայկ Մարությանին, իշխող կուսակցությանը քննադատելու համարձակության համար քաղաքապետի պաշտոնից հեռացնելուց հետո, Փաշինյանը որոշել էր նրան փոխարինել նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանով։
Փաշինյանի աջակիցները դրամահավաքի սովորական հնարքի էին դիմել, ապահովելու համար, որ հասարակության կողմից քիչ աջակցություն վայելող Ավինյանը դառնա Երևանի քաղաքապետ: Հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ իրենց նպատակին հասնելու համար նրանք կեղծ անուններով թաքուն անձանցից հավաքել են ավելի քան մեկ միլիոն դոլար նախընտրական արշավին։
Infocom.am-ի լրագրողները կապ են հաստատել նվիրատուների ցուցակում հայտնված անուններով մարդկանց հետ և պարզել, որ նրանցից ոմանք կեղծ են։
Սկանդալը սկսվում է նրանից, որ Փաշինյանի աջակիցը վերցրել է ընկերուհու նույնականացման քարտը՝ օգտագործելով նրա անունը՝ օրենքով թույլատրված առավելագույն գումարը՝ 2.5 միլիոն դրամ (6200 դոլար), Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը նվիրաբերելու համար։ Այս կնոջ նույնականացման քարտն օգտագործվել է իրական նվիրատուի անունը թաքցնելու համար։ Նրան տեղյակ չէին պահել, որ նա ընդգրկված է որպես Փաշինյանի կուսակցության խոշոր նվիրատու։ Խարդախ գործարքը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հուլիսի 31-ին՝ մի քանի ժամ առաջ  նույն երեկոյան տեղի ունեցած դրամահավաքից, որի ժամանակ Փաշինյանի կուսակցությունը պնդում էր, որ 987 նվիրատուներ հավաքել են ավելի քան մեկ միլիոն դոլար (506 միլիոն դրամ) ավագանու ընտրությունների համար։
Ի պատասխան լրատվամիջոցի հարցմանը՝ Փաշինյանի կուսակցությունը հրաժարվել է հրապարակել նվիրատուների անունները։ Միայն «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» կազմակերպության կողմից դատական հայց ներկայացնելուց հետո կուսակցությունը 2024 թվականի հունվարի 12-ին հրապարակեց կեղծ անուններով նվիրատուների ցուցակը։ Ցուցակում ընդգրկված էր 996 անուն, որոնք արշավին նվիրաբերել էին մոտ 1.3 մլն դոլար (509 մլն դրամ)։
Իբր թե 2.5 միլիոն դրամ նվիրաբերող կինը տեսնելով իր անունը նվիրատուների ցուցակում, խիստ վրդովվել է։ Infocom.am-ը կապ է հաստատել նվիրատուների ցուցակի այլ անունների հետ: Նրանցից շատերը զարմացած էին, որ իրենց անուններն օգտագործվել են որպես քաղաքական արշավի նվիրատուների: Նվիրատուների 87 տոկոսը նշված է եղել որպես մեկ միլիոն դրամից ավելի նվիրատու, որոնցից 70 տոկոսը (140 ֆիզիկական անձ)՝ առավելագույնը 2,5 մլն դրամ: Խոշոր նվիրատուների թվում էին իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ավագանու 88 թեկնածուները:
Infocom.am-ը բացահայտել է, որ ամենամեծ նվիրատուները եղել են խոշոր ընկերությունների սեփականատերերը, նրանց ղեկավարներն ու աշխատակիցները։ Խոշոր նվիրատուներից ութն աշխատել են մեկ հայտնի ընկերությունում: Հաստատվել է, որ դրա աշխատակիցները իրենց անձնական միջոցներից չեն նվիրաբերել, այլ ձեռնարկատերերը վճարել են նրանց անուններով։ Մի քանի այլ խոշոր գործարարներ նշված էին որպես առավելագույն գումար նվիրաբերողներ։ Ցուցակում հայտնված նվիրատուների թվում են եղել նաև Երևանի ավագանու աշխատակիցների անունները։
Infocom.am-ը, կապ հաստատելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության տրամադրած ցուցակի նվիրատուների հետ, եզրակացրել է, որ նվիրատուների ցուցակի որոշ անուններ «առնվազն կասկածելի են։ Հետաքննությունը ցույց է տվել, որ կազմակերպված մեխանիզմներով անհայտ ծագման դրամական միջոցներ են ուղղվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամահավաքին, երբեմն էլ՝ գործընթացից հիմնականում անտեղյակ քաղաքացիների անուններով»։ Բացի այդ, քանի որ օրենքը թույլ չի տալիս նվիրատվությունների կանխիկ փոխանցում, Infocom.am-ն Ավինյանի նախընտրական շտաբի պատասխանատուներից հետաքրքրվել է, թե ինչպես են նվիրատվությունները կատարվել դրամահավաքի ժամանակ։ Նրանք պատասխանել են, որ «Հայէկոնոբանկի» աշխատակիցները, որոնք ներկա են եղել, գումարը փոխանցել են կուսակցության հաշվեհամարին։ «Հայէկոնոբանկի» բաժնետերերի թվում է նաև իշխող կուսակցության պատգամավոր, հանրահայտ օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանը՝ հայտնի Գռզո մականունով։
Infocom.am-ը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության փոխնախագահ Վահագն Ալեքսանյանին հայտնեց, որ նվիրատուները, որոնց հետ կապ են հաստատել, ասել են, որ նման նվիրատվություններ չեն արել։ Ալեքսանյանը ճշտելու համար հարցրեց այդ անձանց անունները։ Երբ նրան ասացին, որ Infocom.am-ը չի կարող հայտնել նրանց անունները, Ալեքսանյանը պատասխանեց, որ միգուցե իրենք ճիշտ անձանց չեն բացահայտել։
Ըստ օրենքի՝ կառավարությունը կարող է ստուգել քարոզարշավի դրամահավաքը ընտրություններից միայն ութ ամիս անց։ Օրենքում ասվում է, որ մինչև ընտրություններին հաջորդող տարվա մայիսի 31-ը կուսակցություններն իրենց ֆինանսական հաշվետվությունները պետք է ներկայացնեն Հակակոռուպցիոն հանձնաժողովին:
Երբ Infocom.am-ը հարցրեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախկին պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանին նվիրատուների ցուցակը հրապարակելուց հրաժարվելու մասին, Հովակիմյանը պատասխանեց. «Դուք քաղաքական ուժերին վերաբերվում եք որպես պոտենցիալ հանցագործների»։
Սա Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ Փաշինյանի կուսակցության կատարած կեղծիքի բացահայտ պատկերն է։ Այնուամենայնիվ, ընտրությունները իշխող կուսակցության ակնկալած հաջողությամբ չանցան։ Ավինյանը քաղաքապետ ընտրվեց միայն այն բանից հետո, երբ ընդդիմադիր կուսակցությունները, որոնց ավագանու անդամներն ավելի շատ էին, քան իշխող կուսակցությանը, չկարողացան միավորել իրենց ձայները՝ քաղաքապետի սեփական թեկնածուին ընտրելու համար։
Սա է այսպես կոչված ժողովրդավարության տխուր պատկերը Հայաստանում: Ես խիստ կասակածում եմ, որ Հակակոռուպցիոն հանձնաժողովը որևէ իրավական գործողություն կձեռնարկի Փաշինյանի կուսակցության դեմ ընտրական օրենքները խախտելու համար:

Politics 11:00 07/02/2024 Armenia
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has boasted for five years about his political party’s fair conduct in elections, blaming the former leaders of carrying out fraudulent elections. As the proverb says, “People who live in glass houses shouldn’t throw stones.”
Pashinyan has used the considerable resources of his government to gain an unfair advantage over his political opponents during local and parliamentary elections. Nevertheless, some of the opposition candidates, following their election to a public office, are removed after being arrested, tried and jailed by pro-Pashinyan judges.
A recent example of fraud carried out by Pashinyan’s political party is the September 17, 2023 elections for the City Council of Yerevan. After ousting his own party member Hayk Marutyan from the position of mayor for daring to criticize the ruling party, Pashinyan planned to replace him with former Deputy Prime Minister Tigran Avinyan.
Pashinyan’s backers resorted to a typical fundraising trick to ensure that Avinyan, who had little public support, becomes the Mayor of Yerevan. To accomplish their objective, they raised over one million dollars in campaign funds from mysterious individuals under fake names, an investigation revealed.
Infocom.am journalists contacted many of the names on the donors’ list and found out that some of them were fake.
The scandal starts with a Pashinyan supporter borrowing the ID card of a friend to donate using her name 2.5 million dram ($6,200), the maximum amount allowed by law, to Pashinyan’s political party, Civil Contract. This lady’s ID card was used to hide the real donor’s name. Unbeknownst to her, she was listed as a large donor to Pashinyan’s party. The fraudulent transaction took place on July 31, 2023, hours before a fundraising event held later that evening during which Pashinyan’s party claimed that 987 donors had raised over one million dollars (506 million dram), for the City Council race.
When asked by the media, Pashinyan’s political party refused to make the donors’ names public. Only after the Freedom of Information Center filed a lawsuit, the party disclosed the list of donors with fake names on January 12, 2024. The list included 996 names who had donated nearly $1.3 million (509 million dram) to the campaign.
When the lady, who was reported as donating 2.5 million dram, saw her name on the donors’ list, she was very upset. Infocom.am contacted other names on the donors’ list. Many of them were surprised that their names were used as donors to a political campaign. 87% of the donors were listed as donating over a million dram each, 70% of whom (140 individuals) were listed as donating the maximum amount of 2.5 million dram. Among the large donors were 88 candidates for City Council from the ruling Civil Contract party.
Infocom.am disclosed that the largest donors were the owners of major corporations, their executives and employees. Eight of the large donors worked for a single prominent company. It was confirmed that its employees had not donated from their personal funds, but the business owners had paid in their names. Several other big businessmen were listed as donating the maximum amount. Among the donors on the list were the names of employees of the City Council of Yerevan.
Infocom.am, after contacting the donors on the list provided by the Civil Contract party, concluded that some of the names on the donors’ list are “at least suspicious. The investigation showed that through organized mechanisms, funds of unknown origin were directed to the Civil Contract party’s fundraising, sometimes under the names of citizens who were generally unaware of the process.” In addition, since the law does not allow fundraising donations in cash, Infocom.am asked Avinyan’s campaign officials how the donations were made during the fundraising event. They answered that employees of ‘Hayeconobank’, who were present, transferred the cash to the account of the party. Among the shareholders of Hayeconobank is the ruling party parliament member and well-known oligarch Khachatur Sukiasyan, known as Grzo.
Infocom.am told the Deputy Head of the Civil Contract party Vahagn Aleksanyan that the donors it contacted said that they have made no such donations. Aleksanyan asked for the names of these individuals in order to verify them. When told that Infocom.am cannot disclose their names, Aleksanyan replied that perhaps they did not identify the correct individuals.
According to the law, the government can inspect the fundraising of a campaign only eight months after the election. The law states that by May 31 of the year following an election, political parties have to present their financial reports to the Anti-Corruption Committee.
When Infocom.am asked the President of the Central Election Committee Vahagn Hovakimyan, a former Parliament member from the Civil Contract party, about its refusal to disclose the list of donors, Hovakimyan replied: “You are treating the political forces as potential criminals.”
This is a clear illustration of the fraud committed by Pashinyan’s party during the elections for the City Council of Yerevan. Nevertheless, the election was not as successful as expected for the ruling party. Avinyan was elected mayor only after the opposition parties, which had more City Council members than the ruling party, had failed to combine their votes to elect their own candidate for mayor.
This is the sad picture of the so-called democracy in Armenia. I seriously doubt that the Anti-Corruption Committee will take any legal action against Pashinyan’s political party for violating election laws.