Քաղաքական 11:52 15/03/2024 Հայաստան
«Կառուցողական ջանքերը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատաելու նպատակով, շարունակվել են մնալ  նույն ինտենսիվությամբ, նպատակն էլ նույնն է մնացել»,- ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի արտաքին հարաբերությունները ներկայացնելի:
Նախարարը կրկնեց բանակցությունների հիմնական սկզբունքները։
«Անշուշտ խաղաղության պայմանագրի որոշ հոդվածների շուրջ կարողացել ենք առաջընթաց ապահովել, բայց սկզբունքային հարցերում առայժմ շատ շոշափելի արդյունքներ չկան»,- հայտարարեց Միրզոյանը։
Նա նաև տեղեկացրե, որ Թեհրանում ոչ պաշտոնական շփումներ են եղել 3+2 ձևաչափի նախարարական հանդիպման շրջանակներում:
«Հատկանշական է, որ այն պահից, երբ Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց այդ հանդիպումների շարքից, սկսած Գրանադայից, նույն պահից դադարեցին նաև ԱԳ նախարարների հանդիպումների մակարդակով, իսկ 2024-ին ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպումները վերսկսվեցին Մյունխենում, ապա Բեռլինում»,-հայտնեց Միրզոյանը:

Politics 15:36 15/03/2024 Armenia
Armenian continues constructive efforts to establish lasting and sustainable peace in the South Caucasus, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a meeting of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations, while discussing the report on the course and results of the implementation of the Armenian government program (2021-2026) in 2023.
The foreign minister reiterated the main principles underlying Armenia's peace talks with Azerbaijan, adding the countries still disagree on key terms of a bilateral peace treaty.
"We have certainly managed to advance on some terms of the draft peace treaty, but no tangible progress has been made towards the principal issues," Mirzoyan said.
The minister also said that informal contacts were held within the framework of the ministerial meeting in Tehran in the 3+2 format.
"Remarkably, immediately after the Azerbaijani president rejected the series of meetings starting from Granada, the meetings between the foreign ministers also stopped. Later in 2024, the foreign ministers resumed their meetings in Munich, holding more talks in Berlin," he noted.