Հասարակություն 11:56 30/03/2024 Աշխարհում
Եվրանյուզի հաղորդմամբ, ամառային ժամանակի մասին կոնվենցիան կարող է չեղյալ համարվել ԵՄ-ում, եթե փորձագիտական միջնորդությունը հաջողվի: Նրանք հույս ունեն, որ այդ հարցը կդիտարկվի հունիսի 9-ին կայանալիք ԵՄ խորհրդարանի ընտրություններում։
2018 թվականին խորհրդարանը քվեարկել էր՝ ազատվելու տարին երկու անգամ ժամացույցի փոփոխությունից: Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ԵՄ-ի 4,6 միլիոն քաղաքացիների շրջանում անցկացված հարցումը ցույց էր տվեց չեղյալ համարելու մեծ աջակցությունը:
Փոփոխությունները պետք է ուժի մեջ մտնեին մինչև 2021 թվականը, սակայն դրանք չեղարկվել էին COVID-19 համաճարակից անմիջապես առաջ։
Այս բանավեճում ամենամեծ հարցերից մեկն է, որին դեռ պետք է վերջնական պատասխան տալ, այն է, թե արդյոք ժամացույցի փոփոխությունն իրականում նվազեցնում է էներգիայի սպառումը:
Մի շարք ուսումնասիրություններ ցույց են տվել, որ ամառային ժամանակի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը աննշան է կամ նույնիսկ բացասական: Այսպիսով, սա իմաստ ունի՞:

Society 16:45 30/03/2024 World
On 31 March, people across Europe will be moving their clocks forward one hour, but it could be one of the last times this happens, Euronews reports.
The efforts to abolish Daylight Savings Time (DST) could be revived in the EU if a petition by experts is successful.
They hope the issue will be taken up during the European election campaign, putting pressure on the Member States to put the issue - recommended by the Commission and supported by the ParlIament - back on the agenda.
In 2018, the European Commission officially proposed the abolition of the twice-a-year clock changes and Parliament supported that proposal in a resolution in March 2019. It came after a public consultation by the Commission showed strong support from 4.6 million EU citizens for scrapping it.
The changes were meant to come in by 2021 but have since been stuck with the EU's co-legislator, the Council of the European Union, representing the 27 Member States.
The Member States are divided over the practical implementation of the change.
As the discussion resurfaces, one of the biggest questions yet to be conclusively answered is whether DST actually reduces energy consumption.
Several studies have found that DST’s impact on the environment is negligible, or even negative. So is time up for seasonal clock changes?