Քաղաքական 12:22 08/04/2024 Հայաստան
«Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի համար քաշած կարմիր գծերը՝ սա չի կարելի, սա հակաժողովրդավարական է, հակաիրավական է, մարդուն չի կարելի  ձերբակալել քաղաքական  պատճառներով, գետնին տապալել, ոտքը դնել գլխին քաղաքական պատճառներով, վերացրել են»,- ՀՀ ԱԳՆ դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց փաստաբան, իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա հայտարարեց, որ իրենք հավաքվել են ԱԳՆ դիմաց Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին ասելու՝ հիշում են այն ժամանակները, պահանջում են երկակի ստանդարտներ չկիրառել։
«Հայաստանում այս պահի  դրությամբ առնվազն 5 քաղբանտարկյալներ կան՝ Արմեն Աշոտյան, Նարեկ Մալյան, Մամիկոն Ասլանյան, Վազգեն Սաղաթելյան, Նարեկ Սամսոնյան։ Ցանկացած իրավաբան կարող է հիմնավորել, որ նրանք քաղբանտարկյալներ են։
Այստեղ մեր հավաքվելու երկրորդ պատճառն այն է, որ մեր իշխանությունները, վստահաբար, չեն բարձրացնելու Բաքվում գտնվող մեր հայրենակիցների հարցը։ Գոնե այստեղից լսեն, որ Հայաստանում չեն մոռացել ու չեն մոռանալու Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, նրանք որպես քաղբանտարկյալ Բաքվի բանտերում են իրենց ազգության համար։ Նրանց մասին միջազգային հարթակներում չեն խոսում։

Politics 17:06 08/04/2024 Armenia
The "red lines" that the Council of Europe set for Armenia regarding undemocratic and unlawful actions, including brutal detentions of people for political reasons, are now non-existent, lawyer and human rights activist Ruben Melikyan said at a protest outside the Armenian Foreign Ministry on Monday.
He said the protesters demanding the release of political prisoners urged visiting Council of Europe Secretary General Marija Pejčinović Burić to abandon “double standards”.
"There are at least five political prisoners in Armenia currently – Armen Ashotyan, Narek Malyan, Mamikon Aslanyan, Narek Samsonian and Vazgen Saghatelyan. Any lawyer can substantiate that they are political prisoners,” Melikyan stated.
“The other reason for this rally is that the Armenian leadership will most certainly not raise the issue of Armenian prisoners held by Baku. We’d like to tell them that Armenia has not forgotten about the military and political leaders of Artsakh, who have found themselves behind bars in Azerbaijan as political prisoners. No one talks about them on international platforms. We’ve gathered here to express support for political prisoners in Yerevan and Baku," Melikyan added.