Քաղաքական 12:22 08/04/2024 Հայաստան
«Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի համար քաշած կարմիր գծերը՝ սա չի կարելի, սա հակաժողովրդավարական է, հակաիրավական է, մարդուն չի կարելի  ձերբակալել քաղաքական  պատճառներով, գետնին տապալել, ոտքը դնել գլխին քաղաքական պատճառներով, վերացրել են»,- ՀՀ ԱԳՆ դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց փաստաբան, իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա հայտարարեց, որ իրենք հավաքվել են ԱԳՆ դիմաց Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին ասելու՝ հիշում են այն ժամանակները, պահանջում են երկակի ստանդարտներ չկիրառել։
«Հայաստանում այս պահի  դրությամբ առնվազն 5 քաղբանտարկյալներ կան՝ Արմեն Աշոտյան, Նարեկ Մալյան, Մամիկոն Ասլանյան, Վազգեն Սաղաթելյան, Նարեկ Սամսոնյան։ Ցանկացած իրավաբան կարող է հիմնավորել, որ նրանք քաղբանտարկյալներ են։
Այստեղ մեր հավաքվելու երկրորդ պատճառն այն է, որ մեր իշխանությունները, վստահաբար, չեն բարձրացնելու Բաքվում գտնվող մեր հայրենակիցների հարցը։ Գոնե այստեղից լսեն, որ Հայաստանում չեն մոռացել ու չեն մոռանալու Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, նրանք որպես քաղբանտարկյալ Բաքվի բանտերում են իրենց ազգության համար։ Նրանց մասին միջազգային հարթակներում չեն խոսում։

Право 15:22 08/04/2024 Армения
«Красных линий», которые были для Армении в Совете Европы (например, это нельзя, то – недемократично, противоправно, человека нельзя задерживать по политическим мотивам), сейчас не существует. Об этом во время акции перед зданием МИД Армении 8 апреля заявил адвокат, правозащитник Рубен Меликян.
Он добавил: участники сегодняшней акции собрались у здания МИД Армении, чтобы сказать прибывшей в Ереван Марии Пейчинович-Бурич, генсеку Совета Европы, что они помнят прошлое, требуют не применять двойные стандарты.
«В Армении сейчас есть, как минимум, 5 политзаключенных: зампредседателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян, лидер движения "Вето" Нарек Малян, мэр города Ванадзор Мамикон Асланян, ведущие программы "Имнемними", общественные деятели Нарек Самсонян и Вазген Сагателян. Любой юрист сможет обосновать, что они – политзаключенные.
Еще одна причина, почему мы здесь собрались, заключается в следующем: уверены, что действующие власти Армении не поднимут на встрече с Марией Пейчинович-Бурич вопрос удерживаемых Азербайджаном наших соотечественников.
Пусть хотя бы отсюда услышат, что в Армении не забыли и не забывают о военно-политическом руководстве Арцаха: они, как политзаключенные, заключены в бакинские тюрьмы из-за своей национальной принадлежности. О них не говорят на международных площадках.