Քաղաքական 13:23 01/05/2024 Հայաստան
Դիվանագետների համահայկական խորհուրդը տարածել է հայտարարություն ի աջակցություն «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» շարժմանը։
Տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Իշխող վարչախումբը, զգալով համազգային ցասումի ծավալման թափն ու իր համար անկանխատեսելի հետևանքները, որոշել է սահմաններն անցնել նաև բարոյական արժեքների տիրույթում՝ գավառական ու ցածրորակ դատողություններ տարածելով խորհրդարանի ամբիոնից և սոցիալական տարբեր հարթակներից՝ հանդգնելով վարվելակերպ սովորեցնել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականներին՝ գլխավոր թիրախ դարձնելով Տավուշի մարզում հայրենակիցների ցավն ու ապրումները կիսող թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին։
Տավուշում ծավալվող այսպես կոչված սահմանազատման և սահմանագծման, իսկ իրականում միակողմանի զիջումների հակաիրավական ու հակաօրինական գործընթացն ամեն գնով տեղայնացելու վարչախմբի մանիպուլյատիվ փորձերն ու ձգտումները տապալվել են, քանի որ հակառակ սպասվածին, հենց տավուշեցիների ջանքերով ձևավորված «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» ազգային շարժումը տարածվել է ողջ Հայաստանով։ Հասարակության լայն շերտերի մոտ այլևս սկսել է արմատավորվել, որ օրահասական խնդիրը միայն տավուշեցիներին չի վերաբերում։
Սա է պատճառը, որ խորը վախերով պայմանավորված, վարչախումբը սարսափում է հասարակական լայն համախմբումից և ներքին համերաշխության տանող ցանկացած դրսևորումից։ Հետևաբար, գործի է դրել իրեն շատ հատուկ ստի, կեղծիքի, հանրահռչակ ու ազդեցիկ անհատներին պիտակավորելու, վարկաբեկելու և սևացնելու կեղտոտ գործիքակազմը՝ սեփական ժողովրդին անդադար վախեցնելով պատերազմով և այլընտրանքի իսպառ բացակայության անհիմն թեզերով։
Դիվանագետների համահայկական խորհուրդը վերստին հաստատում է իր անվերապահ աջակցությունը «Տավուշը հանուն Հայրենիքի»՝ բացարձակապես ազնիվ, ազգային ու հայրենապաշտպան մղումներով կյանքի կոչված շարժմանը և խստորեն դատապարտում իրենց հայրենական օջախի, հողի ու ջրի, արժանապատվության ու արդարության համար ոտքի ելած մեր հայրենակիցների նվիրյալ պայքարն արատավորելու ցանկացած փորձ։
Այս պայքարը միայն Տավուշի խնդիրը չէ, այս պայքարը ողջ հայության և Հայաստանի հարցն է, պայքար՝ ստի և կեղծիքի դեմ՝ հանուն ճշմարտության և արդարության։ Եվ այս պայքարն անպայման հաջողելու է»։

Politics 14:46 01/05/2024 Armenia
The All-Armenian Council of Diplomats NGO has expressed support for ongoing protests against the unilateral territorial concessions to Azerbaijan coordinated by the Tavush for the Homeland movement.
In a statement on Wednesday, Armenian diplomats denounced the campaign targeting Archbishop Bagrat Galstanyan, Primate of the Tavush Diocese of the Armenian Apostolic Church, who has actively joined protests against the handover of four Tavush border villages to Baku.
“The regime’s manipulation attempts and efforts to localize the so-called border demarcation and delimitation, which actually amounts to an illegal process of unilateral concessions unfolding in Tavush, have failed, because contrary to their expectations, the Tavush for the Homeland movement launched by Tavush people has spread throughout Armenia. Broad masses have come to realize that this pressing issue does not concern only Tavush residents,” the organization said.
“This is the reason why the ruling regime is terrified by broad public consolidation and any action leading to internal solidarity. Therefore, they have started to use their favorite tools of spreading lies and discrediting prominent individuals, threatening their own people with a war and falsely claiming there is no other option.
"The All-Armenian Council of Diplomats reaffirms its unwavering support for Tavush for the Homeland, a movement created with absolutely honest and patriotic motives, and strongly condemns any attempt to denigrate the selfless struggle of our compatriots who have stood up for their homeland, dignity and justice,” reads the statement.