Քաղաքական 13:23 01/05/2024 Հայաստան
Դիվանագետների համահայկական խորհուրդը տարածել է հայտարարություն ի աջակցություն «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» շարժմանը։
Տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Իշխող վարչախումբը, զգալով համազգային ցասումի ծավալման թափն ու իր համար անկանխատեսելի հետևանքները, որոշել է սահմաններն անցնել նաև բարոյական արժեքների տիրույթում՝ գավառական ու ցածրորակ դատողություններ տարածելով խորհրդարանի ամբիոնից և սոցիալական տարբեր հարթակներից՝ հանդգնելով վարվելակերպ սովորեցնել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականներին՝ գլխավոր թիրախ դարձնելով Տավուշի մարզում հայրենակիցների ցավն ու ապրումները կիսող թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին։
Տավուշում ծավալվող այսպես կոչված սահմանազատման և սահմանագծման, իսկ իրականում միակողմանի զիջումների հակաիրավական ու հակաօրինական գործընթացն ամեն գնով տեղայնացելու վարչախմբի մանիպուլյատիվ փորձերն ու ձգտումները տապալվել են, քանի որ հակառակ սպասվածին, հենց տավուշեցիների ջանքերով ձևավորված «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» ազգային շարժումը տարածվել է ողջ Հայաստանով։ Հասարակության լայն շերտերի մոտ այլևս սկսել է արմատավորվել, որ օրահասական խնդիրը միայն տավուշեցիներին չի վերաբերում։
Սա է պատճառը, որ խորը վախերով պայմանավորված, վարչախումբը սարսափում է հասարակական լայն համախմբումից և ներքին համերաշխության տանող ցանկացած դրսևորումից։ Հետևաբար, գործի է դրել իրեն շատ հատուկ ստի, կեղծիքի, հանրահռչակ ու ազդեցիկ անհատներին պիտակավորելու, վարկաբեկելու և սևացնելու կեղտոտ գործիքակազմը՝ սեփական ժողովրդին անդադար վախեցնելով պատերազմով և այլընտրանքի իսպառ բացակայության անհիմն թեզերով։
Դիվանագետների համահայկական խորհուրդը վերստին հաստատում է իր անվերապահ աջակցությունը «Տավուշը հանուն Հայրենիքի»՝ բացարձակապես ազնիվ, ազգային ու հայրենապաշտպան մղումներով կյանքի կոչված շարժմանը և խստորեն դատապարտում իրենց հայրենական օջախի, հողի ու ջրի, արժանապատվության ու արդարության համար ոտքի ելած մեր հայրենակիցների նվիրյալ պայքարն արատավորելու ցանկացած փորձ։
Այս պայքարը միայն Տավուշի խնդիրը չէ, այս պայքարը ողջ հայության և Հայաստանի հարցն է, պայքար՝ ստի և կեղծիքի դեմ՝ հանուն ճշմարտության և արդարության։ Եվ այս պայքարն անպայման հաջողելու է»։

Общественная организация «Всеармянский совет дипломатов» распространила заявление в поддержку движения «Тавуш во имя Родины».
В распространенном заявлении говорится:
«Правящий режим, ощутив размах общенационального гнева и непредсказуемые для него последствия, решил перейти границы и в плоскости моральных ценностей, распространяя провинциальные и низкопробные суждения с трибуны парламента и с различных социальных платформ, осмеливаясь учить манерам высокопоставленных священнослужителей Армянской Апостольской Святой Церкви. Главной мишенью же избран разделяющий боль и переживания соотечественников в Тавушской области Армении глава епархии архиепископ Баграт Галстанян.
Манипуляционные попытки и стремления режима любой ценой локализовать разворачивающийся в Тавуше так называемый процесс делимитации и демаркации границы – на самом же деле незаконный и противоправный процесс односторонних уступок Азербайджану – провалились, поскольку, вопреки ожиданиям, сформированное усилиями самих тавушцев национальное движение «Тавуш во имя Родины» распространилось по всей Армении. В широких слоях общества уже начало укореняться, что судьбоносная проблема касается не только тавушцев.
В этом причина того, что, движимый глубинными страхами, режим боится широкой общественной консолидации и любых проявлений, ведущих к внутренней солидарности. Следовательно, он задействовал свойственный ему грязный инструментарий лжи, подлога, навешивания ярлыков, дискредитации и очернения известных и влиятельных людей, постоянно запугивая собственный народ войной и необоснованными тезисами о полном отсутствии альтернативы».
«Всеармянский совет дипломатов» вновь подтверждает свою безоговорочную поддержку движению «Тавуш во имя Родины», воплощенному в жизнь абсолютно искренними, национальными и патриотическими побуждениями, и решительно осуждает любые попытки опорочить самоотверженную борьбу наших соотечественников, поднявшихся на защиту своих родных очагов, земли и воды, достоинства и справедливости.
«Эта борьба – проблема не только Тавуша, эта борьба – вопрос всего армянства и Армении, борьба против лжи и фальши во имя правды и справедливости. И эта борьба обязательно увенчается успехом», – подчеркивается в заявлении.
- Архиепископ Баграт Галстанян вместе с молодыми людьми исполнил отрывок из оперы Комитаса «Вардан Мамиконян»
- Гарник Даниелян: Возле церкви Воскепара появились азербайджанцы, в Беркабер стянуты полицейские войска