Տնտեսություն 20:01 23/10/2014
Նավթի գնի անկման հետևանքով սոցիալական ծախսերի կրճատումը կարող է Ադրբեջանում հանգեցնել ժողովրդական հուզումների
Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններից մեկ տարի անց, երբ վերընտրվեց Իլհամ Ալիևը, Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհուրդ (ԴՈւԱԽ) ընդդիմադիր խմբավորումը Բաքվում ցույց է անցկացրել՝ ի նշան բողոքի իշխանությունների՝ երկրում ակտիվիստների աննախադեպ կոշտ հետապնդումների դեմ: Այս մասին տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը:
Հոդվածում նշվում է, որ համաձայն Human Rights Watch միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալների՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Ադրբեջանի նախագահության ժամանակահատվածում երկրի իշխանությունները կտրուկ ուժեղացրել են բռնաճնշումներն ակտիվիստների նկատմամբ՝ ձերբակալելով նրանցից առնվազն 9-ին քաղաքական նկրտումներից ելնելով:
Այս ձերբակալությունների ալիքը, ըստ աղբյուրի, հանգեցրել է ոչ միայն միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների (օրինակ՝ Human Rights Watch), այլև Եվրոպական խորհրդարանի և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի քննադատությանը: Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Կոզլարիչը կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ընդդիմության ցույցից մի քանի օր անց Ալիևը համաներում է ստորագրել, սակայն կարևոր է նշել, որ հենց նույն օրը նա փոփոխություններ է մտցրել ՀԿ-ների գործունեությանը վերաբերող օրենքի այն կետում, որը վերաբերում է արտասահմանյան դոնոր կազմակերպություններից գրանտային գումարներ ստանալուն:
«Բռնաճնշումների նման պատկերը, որն ուղեկցվում է հազվադեպ զիջումներով, հարում է Իլհամ Ալիևին այդ պաշտոնում նախորդող հոր՝ Հեյդար Ալիևի կառավարման փուլին»,-նկատում է հոդվածագիրը:
Այդուհանդերձ, հեղինակը հավաստիացնում է, որ Ադրբեջանը բախվում է մեկ այլ՝ առավել լուրջ սպառնալիքի: Խոսքը նավթի գնի անկման մասին է: Այսպես, 2014-ի հոկտեմբերի 22-ի դրությամբ նավթի գինը կազմում է 86.58 ԱՄՆ դոլար:
Հեղինակը շեշտում է՝ 2013-ին Ադրբեջանում արտահանման ընդհանուր ծավալների 84.44 տոկոսը բաժին էր ընկնում հում նավթին: Համաձայն աղբյուրի՝ եթե նավթի գներն անկում ապրեն՝ նվազելով մեկ բալերն 80 դոլարից, ապա Ադրբեջանի պետբյուջեում կարձանագրվի ծախսերի նվազում: Դա էլ, իր հերթին, կարող է առաջ բերել սոցիալական կարիքներին բաժին ընկնող ծախսերի անկմանը:
Այդ գործընթացն էլ ունակ է 2015-ին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակահատվածում հանկարծակի արթնացնել նոր ժողովրդական հուզումներ, ինչպես դա գրանցվել էր 2012-ի մարտին Ղուբայում և 2013-ի հունվարին լեզգիաբնակ Իսմայիլիի շրջանում:

Politics 19:13 23/10/2014
Radio Liberty: Reducing social spending because of falling of oil prices can cause civil unrest in Azerbaijan
One year after the presidential ballot in which incumbent Ilham Aliyev was reelected for a third term, Azerbaijan's opposition National Council of Democratic Forces (NSDS) convened a mass meeting in Baku to protest the unprecedentedly harsh crackdown launched by the authorities in the wake of that vote, an article published on Radio Liberty site reads.
The article reads that Human Rights Watch calculates that since Azerbaijan assumed the rotating chairmanship of the Council of Europe, the government has "dramatically escalated its attack on activists, with authorities arresting at least 11 people" and jailing at least nine others on politically motivated charges following "flawed trials."
As it is noted in the article that wave of arrests has elicited criticism not just from human rights watchdogs such as Human Rights Watch, but also from the European parliament and U.S. President Barack Obama. Former U.S. Ambassador to Baku Richard Kauzlarich called earlier this month for the U.S. to impose sanctions against Azerbaijan.
The article reads that several days afterwards, President Aliyev signed an amnesty the same day, the Azerbaijani parliament adopted amendments to the law on NGOs tightening the conditions under which they may receive foreign grants.
“That pattern of reprisals alternating with occasional tactical concessions dates back to the era of President Aliyev's father and predecessor, Heidar Aliyev.”
Meanwhile, Azerbaijan faces a more tangible and immediate threat in the form of falling oil prices. As of October 22, the oil price grows to $86.58.
The author writes that in 2013, crude oil accounted for 84.44 percent of Azerbaijan's total exports. If the price of oil falls below $80 per barrel, the ensuing decline in budget revenues could constrain the Azerbaijani authorities to cut social spending.
Implementing drastic cuts in the run-up to the parliamentary elections in the fall of 2015 could, however, spark spontaneous popular unrest on the lines of the violent protests in Quba in March 2012 and Ismailly in January 2013, the article reads.