Քաղաքական 14:55 18/12/2014
Այն ինչ հիմա կատարվում է Ռուսաստանի հետ, Ղրիմի համար վճարվելիք գինը չէ,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ այսօր ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Ըստ ՌԴ ղեկավարի` Մոսկվայի ցանկացած քայլ  հանդիպում է Արևմուտքի ուղղակի դիմակայությանը:
«Արևմուտքը մշտապես ձգտելու է վզափոկ հագցնել ռուսական արջին, իսկ հետո քաշել արջուկի ատամներն ու ճանկերը: Իսկ դրանից հետո նրանից խրտվիլակ կսարքեն»,- հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինը` հավելելով, որ դրանից հետո, Արևմուտքը արագ կյուրացնի այն, ինչ «պատկանում էր արջին»:
Հենց այդ պատճառով, ըստ Վլադիմիր Պուտինի, խնդիրը ոչ թե Ղրիմի մեջ է, այլ այն է, որ Ռուսաստանը մշտապես պաշտպանում է իր ինքնիշխանությունը:
Միևնույն ժամանակ խոստովանել է, որ ներկայիս ճգնաժամը մեկ քառորդով պայմանավորված է Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներով: Սակայն, Ռուսաստանը պետք է հաղթահարի ստեղծված իրավիճակը, հակառակ դեպքում, Ռուսաստանի «մորթին կկախեն մեխից»:
Անդրադառնալով ուկրաինական ճգնաժամին, Վլադիմիր Պուտինը  հայտարարել է, իբր վաղ թե ուշ պետք է կարգավորել, սակայն ոչ թե ուժային մեթոդներով, շրջափակմամբ, այլ բանակցությունների միջոցով: ՌԴ նախագահը միևնույն ժամանակ հայտարարել է, որ Մոսկվան շարունակելու է աջակցել Դոնբասի բնակիչներին, ելնելով նրանից, որ  Ուկրաինայում պետք է ստեղծվի «ընդհանուր քաղաքական տարածություն»:

Politics 15:12 18/12/2014
Russian President Vladimir Putin said he does not believe the current economic situation is the cost to be paid for Crimea, TASS reported.
“This is not the payment for Crimea, this is the payment for our natural desire to preserve ourselves as a nation, civilization and state,” the Russian leader said.
“After the fall of the Berlin Wall and the collapse of the Soviet Union we were absolutely open before our partners,” Putin said. “And what have we seen? The full support for (gunmen) in the North Caucasus. Partners do not act like this. This is the fact. Everyone knows this. On any issue we always had problems, opponents and fight against us,” he said.
Putin said that Russia’s tough stance on crisis situations should let the foreign partners realize the need of building a common security space.
“Our tough stance on the crisis situations, on Ukraine, should let the partners know that the best way is to stop building the walls and build a common security space instead,” Putin told his annual news conference on Thursday.