Քաղաքական 14:55 18/12/2014
Այն ինչ հիմա կատարվում է Ռուսաստանի հետ, Ղրիմի համար վճարվելիք գինը չէ,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ այսօր ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Ըստ ՌԴ ղեկավարի` Մոսկվայի ցանկացած քայլ  հանդիպում է Արևմուտքի ուղղակի դիմակայությանը:
«Արևմուտքը մշտապես ձգտելու է վզափոկ հագցնել ռուսական արջին, իսկ հետո քաշել արջուկի ատամներն ու ճանկերը: Իսկ դրանից հետո նրանից խրտվիլակ կսարքեն»,- հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինը` հավելելով, որ դրանից հետո, Արևմուտքը արագ կյուրացնի այն, ինչ «պատկանում էր արջին»:
Հենց այդ պատճառով, ըստ Վլադիմիր Պուտինի, խնդիրը ոչ թե Ղրիմի մեջ է, այլ այն է, որ Ռուսաստանը մշտապես պաշտպանում է իր ինքնիշխանությունը:
Միևնույն ժամանակ խոստովանել է, որ ներկայիս ճգնաժամը մեկ քառորդով պայմանավորված է Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներով: Սակայն, Ռուսաստանը պետք է հաղթահարի ստեղծված իրավիճակը, հակառակ դեպքում, Ռուսաստանի «մորթին կկախեն մեխից»:
Անդրադառնալով ուկրաինական ճգնաժամին, Վլադիմիր Պուտինը  հայտարարել է, իբր վաղ թե ուշ պետք է կարգավորել, սակայն ոչ թե ուժային մեթոդներով, շրջափակմամբ, այլ բանակցությունների միջոցով: ՌԴ նախագահը միևնույն ժամանակ հայտարարել է, որ Մոսկվան շարունակելու է աջակցել Դոնբասի բնակիչներին, ելնելով նրանից, որ  Ուկրաինայում պետք է ստեղծվի «ընդհանուր քաղաքական տարածություն»:

Политика 19:21 18/12/2014
«Это не расплата за Крым, а плата за желание России самосохраниться как государство». Путин о причинах кризиса в экономике
Нынешняя экономическая ситуация в России не связана с присоединением Крыма. Как передает РБК, об этом заявил президент РФ Владимир Путин в ответ на соответствующий вопрос в рамках большой пресс-конференции главы государства.
«Это не расплата за Крым, это плата за наше естественное желание самосохраниться как нация, как цивилизация, как государство», – сказал он.
Согласно информации, президент РФ добавил, что после падения Берлинской стены Россия столкнулась с «оппонированием и борьбой» со стороны других стран.
«Мы после крушения Берлинской стены и развала СССР были абсолютно открыты перед нашими партнерами. Но что мы увидели? Полную поддержку [боевиков] на Северном Кавказе. Партнеры так не поступают. Это факт. Все это знают», – подчеркнул Путин.