Քաղաքական 13:42 01/08/2015
Լատինական Ամերիկայի խորհրդարանը, որը տարածաշրջանային մշտական կազմակերպություն է, ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք «PrensaArmenia» կայքից:
Ինչպես հաղորդվում է, կառույցի կողից 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցածը ճանաչվել է որպես մարդկության դեմ իրագործված հանցագործություն:
Կայքը, հղում անելով, Ուրուգվայի պատգամավոր Ալֆրեդո Աստուի հայտարարությանը` նշում է, որ կառույցի կողմից որոշումն ընդունվել է գրեթե միաձայն` գրանցվել է մեկ ձեռնպահ:
«Ուրուգվայը ճանաչման հարցում առաջամարտիկ է եղել 50 տարի առաջ և այսօր էլ վճռականորեն հավատարիմ է իր այդ դիրքորոշմանը»,- նշել է պատգամավորը:
Լատինական Ամերիկայի խորհրդարանը մշտական հիմունքներով գործող տարածաշրջանային կառույց է, որի կազմում ներառված են Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրները:

In the world 14:41 01/08/2015
The Latin American Parliament (Parlatino) approved on Friday June 31 a resolution recognizing the Armenian Genocide., PrensaArmenia reported.
The recognition of the Armenian Genocide was supported almost unanimously (with one abstention), National Deputy of Montevideo Alfredo Asti said, adding that Uruguay was a pioneer in the world in recognizing the Armenian Genocide 50 years ago.
This new recognition of the crime against humanity perpetrated by the Turkish state adds to the resolutions adopted by Parliaments in South America this year, namely by the Chamber of Deputies of Chile, the Federal Senate of Brazil and the State Legislature of Rio de Janeiro.
Parlatino was created in 1964 with the Declaration of Lima, and is composed by the National Congresses and Legislative Assemblies of all Iberoamerica.