Իրավունք 18:01 08/06/2012
«Եհովայի վկաներ» կազմակերպության անդամները, ովքեր հրաժարվում են և զինծառայությունից, և այլընտրանքային ծառայությունից, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) հաղթում են Հայաստանի կառավարությանը «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի օրենքի անկատարության պատճառով: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը:
«Օրենքը իրապես չի ապահովում իրական այլընտրանքային ծառայության հնարավորություն այն քաղաքացիների համար, որոնք խղճի թելադրանքով հրաժարվում են կամ չեն ուզում զինվորական ծառայություն անցնել»,-նշում է իրավապաշտպանը:
Նշենք, որ նախօրեին լրագրողների հետ ճեպազրույցում արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանը տեղեկացրել էր, որ «Եհովայի վկա» կրոնական կազմակերպության բազմաթիվ անդամներ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում Հայաստանի դեմ հայցեր են ներկայացրել: Եվ կառավարությունը հունիսի 7-ին տեղի ունեցած նիստում «Պողոսյանն ընդդեմ Հայաստանի», «Բուխարատյանն ընդդեմ Հայաստանի» և «Ծատուրյանն ընդդեմ Հայաստանի» կայացված վճիռների պահանջը կատարելու նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարությանը հատկացրել է 30 հազար եվրոյին համարժեք դրամ։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավարը «Այլընտրանքային ծառայության մասին ՀՀ օրենքի» վերաբերյալ մի քանի մտահոգություններ ունի. նախ այն, որ այլընտրանքային ծառայության ժամկետը շատ ավելի երկար է, քան բուն զինծառայության ժամկետը, ինչը, նրա խոսքով, այլընտրանքային ծառայության վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ի չափորոշիչների խախտում է: Նշենք, որ այլընտրանքային զինծառայության ժամկետը 42 ամիս է:
Մյուս խնդիրը, նրա խոսքով, այլընտրանքային ծառայության պայմանների «նվաստացուցիչ» լինելն է: «Այլընտրանքային ծառայության անցկացման պայմանները չպետք է ունենան միայն մարդու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք», -ասում է Սաքունցը: Նրա դիտարկմամբ, այլընտրանքային ծառայության մեկնած երիտասարդները «կեղտոտ գործեր են անում», մինչդեռ կան երկրներ, որոնք այլընտրանքային ծառայության մեկնածին ներգրավում են բարեգործական կազմակերպությունների աշխատանքներում, այս կամ այն սոցիալական ծրագրերում:
««Այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքը» ի սկզբանե, երբ ընդունվում էր, արդեն իսկ ընդունման պահից մինչև հիմա մեռյալ, չաշխատող օրենք էր: Պետք է հասկանալ, որ դա պատժիչ նշանակություն չպետք է ունենա: Մեզ մոտ, օրինակ, «Այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքը» տարօրինակություն ունի` կա այլընտրանքային զինծառայություն և այլընտրանքային աշխատանքային ծառայություն: Այսինքն` ի՞նչ այլընտրանքային զինծառայություն ընտրողը գնա զորամասում միայն կառտոշկա՞ մաքրի», -նկատում է իրավապաշտպանը:
Նրա համոզմամբ, ՄԻԵԴ-ում այս գործերով կառավարությանը հաղում են նաև, քանի որ Եվրոպական դատարանը ուշադրություն է դարձնում ոչ միայն ինքնին օրենքի ընդունման փաստին, այլև դրա իրականացման պատասխանատվությանը` ինչքանո՞վ է դա իրականանալի: «Այդ տեսակետից, իհարկե, ցավալի է, որ համապատասխան եզրակացություններ Հայաստանի իշխանությունները չեն կատարել, որպեսզի ապահովեն նորմալ պայմաններ` նախ նորմերը համապատասխանեցվեն այլընտրանքային ծառայության չափորոշիչներին, այլընտրանքային ծառայության պայմանները համապատասխանեցվեն այն մոտեցումներին, որը պետք է դրվի իրական այլընտրանքային ծառայության հիմքում», -պնդում է Սաքունցը:
Թեպետ, նրա խոսքով, ժամանակին իրենք ու էլի Հասակական կազմակերպություններ առաջարկություններով հանդես եկել են, հիմա էլ, ինչպես Սաքունցն է ասում, իրենք պատրաստ են օգնել օրենսդրական դաշտը կարգավորելու համար: «Խնդիրն այն է, որ ժամանակին ՀԿ-ները ահազանգում էին, բայց ոչ մեկ ուշադրություն չէր դարձնում: Չկար քաղաքական կամք, որ լուծեր խնդիրը, այլ ոչ թե սպասեր Եվրոպական դատարանի վճիռներին ու կատարել այդ փոփոխությունը` թե օրենսդրության մեջ, թե գործնականում: Կարելի էր երկրի ներսում լուծել խնդիրը, այլ ոչ թե սպասել, որ երկիրը տուգանվի», -եզրակացնում է իրավապաշտպանը:

Право 20:10 08/06/2012
Члены организации «Свидетели Иеговы», отказывающиеся от прохождения воинской службы, в том числе, альтернативной, в Европейском суде по правам человека выигрывают иски против правительства Армении из-за несовершенства Закона РА «Об альтернативной службе». Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц.
«Закон не обеспечивает возможностей прохождения альтернативной службы тем гражданам, которые по тем или иным причинам отказываются от службы в армии», – отметил правозащитник.
Ранее и.о. министра юстиции Армении Грайр Товмасян в беседе с журналистами заявил, что многочисленные последователи религиозной организации «Свидетели Иеговы» направили иски против РА в ЕСПЧ. Между тем, правительство Армении для выполнения требований по искам «Погосян против Армении», «Бухаратян против Армении» и «Цатурян против Армении» выделило министерству юстиции порядка 30 тысяч евро.
Правозащитник Артур Сакунц обеспокоен относительно закона «Об альтернативной службе». По его словам, срок альтернативной службы длиннее (42 месяца), чем срочная служба (24 месяца), что является нарушением стандартов ОБСЕ об альтернативной службе. Другая проблема, по мнению правозащитника, в «унизительных условиях» прохождения альтернативной службы.
«Отправившиеся на альтернативную службу ребята делают “грязную работу”, в то время как есть страны, которые вовлекают альтернативных служащих в работу благотворительных организаций, в те или иные социальные программы. Это мертворожденный закон. Необходимо понять, что альтернативная служба не должна носить наказывающего характера. Наш закон имеет странности. К примеру, есть альтернативная военная служба и альтернативная трудовая служба», – отметил А. Сакунц.
По его мнению, правительство Армении проигрывает по этим искам ЕСПЧ, поскольку суд обращает внимание не только на сам закон, но и на ответственность при его реализации.
«Конечно, досадно, что власти Армении не сделали соответствующих выводов, чтобы обеспечить нормальные условия, в частности, привести в соответствие нормы стандартам альтернативной службы, условия альтернативной службы привести в соответствие с теми подходами, которые должны быть заложены в основу действительно альтернативной службы», – заявил правозащитник.
Вместе с тем, А. Сакунц отметил, что они готовы оказать содействие в вопросе приведения в порядок законодательного поля.
«Вопрос в том, что в свое время общественные организации заявляли о проблеме, но никто не обращал внимания. Не было политической воли, чтобы решить проблему, а не ждать решений Европейского суда и лишь после этого осуществлять изменения и в законодательстве, и на практике. Можно было решить проблему внутри страны, а не ждать, чтобы страна была оштрафована», – заявил А. Сакунц.