Տնտեսություն 17:11 19/09/2014
Ժամանակն է, որ «Նաիրիտ»-ի վերաբերյալ առանձին օրենք ունենանք, որը կերաշխավորի թե «Նաիրիտ»-ի պարտքերի մասով, թե գործարանի հետագա գործունեությունը: Այս մասին Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում ընթացող քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Գործընկերոջ առաջարկը հավանության արժանացրեց նաև ԲՀԿ խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը, ով նշեց, որ օրենքը իսկապես կարևոր է, քանի որ կպաշտպանի ոչ միայն ապագա ներդրողների շահերը, այլև հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ լուծել նոր շուկաների խնդիրը:
Ա.Մինասյանը նաև նշեց, որ որևէ մեկի մոտ կասկած չկա, որ գործարանը ունակ է աշխատել ու իր ուրույն դերն ունենալ նաև միջազգային շուկայում, առաջնային է սեփականատիրոջ ու պարտքերի առանձնացման խնդիրը:
«Սա է առաջնային»,- շեշտեց ՀՅԴ-ական պատգամավորը:
Ի դեպ, ավելի վաղ Դաշնակցության ներկայացուցիչը, դիմելով նախարարին կարևորեց «Նաիրիտ»-ի հարցով ԱԺ հանձնաժողով ստեղծելը, սակայն Երվանդ Զախարյանը նշեց, որ հանձնաժողով ստեղծել-չստեղծելը զուտ ԱԺ  իրավասությունն է:

Настало время для того, чтобы в Армении был разработан отдельный закон относительно завода «Наирит», который бы гарантировал как действия по части задолженностей, так и дальнейшую деятельность завода. Об этом в ходе организованного в Министерстве энергетики и природных ресурсов РА обсуждения заявил депутат парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян.
Данное предложение одобрил депутат фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян, который отметил, что закон действительно важен, так как он защитит не только интересы будущих инвесторов, но и даст возможность более эффективно решать проблему новых рынков.
По словам Арцвика Минасяна, ни у кого не вызывает сомнения то, что завод способен работать и играть свою роль на международном рынке, вопрос лишь в собственнике предприятия и долгах.
При этом депутат обратился к министру энергетики и природных ресурсом Ерванду Захаряну и отметил важность создания парламентской комиссии по вопросу завода «Наирит», однако глава ведомства подчеркнул, что проблема создания комиссии входит в компетенцию Национального Cобрания.