Տարածաշրջան 16:34 16/04/2014
«Միջազգային արբիտրաժային դատարանում Իրանը կհաղթի Թուրքիային»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն:
Հիշեցնենք, որ իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը վերջերս հաղորդել էր, որ իրանական գազի բարձր գնի և արտահանման ծավալների նվազման պատճառով Թուրքիան ընդդեմ Իրանի միջազգային արբիտրաժային դատարան բողոքի հայտ է ներկայացրել՝ պահանջելով 2,5 միլիարդ դոլարի փոխհատուցում:
Իրանի նավթի նախարարը, անդրադառնալով վերոնշյալ խնդրին, նշել է. «Միջազգային դատարան թուրքերի ներկայացրած բողոքը Իրանի համար խնդիրներ չի ստեղծի, և ամենայն հավանականությամբ Իրանը կշահի դատը»:
Նշենք, որ Թուրքիան Իրանից հիմնականում ներկրում է գազ և նավթ. Վերջին տարիներին Անկարան պաշտոնական մակարդակով բազմիցս դժգոհել է, որ Իրանը Թուրքիային բավականին թանկ գնով է գազ վաճառում՝ 1000 խմ-ի դիմաց 490 դոլար, և սա այն դեպքում, երբ Թուրքիան Ռուսաստանից գազը գնում է 425, իսկ Ադրբեջանից 335 դոլարով: Եթե Իրանի և Թուրքիայի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալները 2012թ. կազմել են 21.8 միլիարդ դոլար, ապա 2013թ. նվազում է արձանագրվել՝ հասնելով 13.5 միլիարդի:

Право 17:14 16/04/2014
«Иран победит Турцию в Международном арбитражном суде»,– об этом, как передает иранское информагентство «ИРНА», заявил министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане.
Напомним, иранское информагентство «ФАРС» сообщало, что из-за высоких цен на иранский газ и сокращения объемов экспорта Турция подала в международный суд иск против Ирана и требует компенсацию в размере 2,5 млрд. долларов.
Касаясь данной проблемы, министр нефти Ирана отметил: «Жалоба, которую турки подали в Международный суд, не создаст проблемы для Ирана, и, по всей вероятности, Иран выиграет суд».
Отметим, что Турция импортирует из Ирана газ и нефть. В последние годы Анкара на официальном уровне неоднократно выражала недовольство высокими ценами на газ (490 долларов за 1000 куб. м), и это в том случае, когда Турция покупает у России газ за 425, а у Азербайджана – за 335 долларов. Если в 2012 году объемы товарооборота между Ираном и Турцией составляли 21,8 млрд долларов, то в 2013 году этот показатель был равен 13,5 млрд долларов.