Քաղաքական 15:43 08/02/2012
«Այն, ինչ այսօր կատարվում է Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացում, Ադրբեջանից հայ փախստականների հարցն էֆեկտիվ լուծելու իրական հնարավորություն չի ընձեռում»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց Ադրբեջանից փախստականների համագումարի նախագահության խորհրդական Անդրեաս Ղուկասյանը: Ըստ բանախոսի` ադրբեջանահայերի խնդիրը դառնում է Ղարաբաղյան կարգավորման երկրորդ բաղադրիչը:
Ըստ նրա` փախստականների հարցը ներառված է բանակցային գործընթացում, բայց գոյություն ունեցող ձևաչափը նպատակ է ունեցել կարգավորել հակամարտությունը, որտեղ առաջնայինը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն է:
«Թերությունն այն է, որ ադրբեջանահայերի խնդիրը դառնում է երկրորդ բաղադրիչ»,- նշեց Ա. Ղուկասյանը:
Խոսելով ազատագրված տարածքների վերաբնակեցման մասին` բանախոսը նշեց, որ հիմնական խնդիր է հանդիսանում Հայաստանում նոր քաղաքների հիմնումը:
Այն հարցին, թե որքանով է հավանական հայ և արդբեջանցի հասարակության միջև երկխոսությունը` Ա.Ղուկասյանը նշեց, որ այն հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանի հանրության աշխարհահայացքն ազատվի գործող վարչակարգի այլատյացությունից:
«Ադրբեջանում կան ուժեր, որոնք կարող են օգնել մեզ՝ մեր մի շարք նպատակներին հասնելու համար։ Ադրբեջանում պետք է փոխվի ռեժիմ, ինչի համար պայքարում են այդ խմբերը։ Եվ մենք պետք է կարողանանք համագործակցել նրանց հետ. դա ձեռնատու կլինի Հայաստանին», - ասաց Ա.Ղուկասյանը։

Politics 17:10 08/02/2012
“The processes in the negotiations over the resolution of Karabakh conflict don’t offer real opportunities to resolve the issue of Armenian refugees,” Andreas Ghukasyan, advisor to Congress of refugees from Azerbaijan, said in a news conference. According to A. Ghukasyan the issue of Azerbaijani Armenians becomes the second pivotal element in the resolution of Karabakh conflict.
According to him the issue of refugees is involved in the negotiations, but its format used to be meant to resolve the conflict where the status of Nagorno-Karabakh was pivotal.
Referring to the transmigration of liberated areas the expert highlighted the need to found new cities in Armenia.
Asked if it is possible to launch dialogue between Armenian and Azerbaijani societies, A. Ghukasyan said it is possible if Azerbaijani people are deprived of administrative xenophobia.