Քաղաքական 17:48 30/04/2016 Տարածաշրջան
«Օղակ» (Кольцо) գործողությունը, որը խորհրդային իշխանությունների կողմից գործադրվեց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ, պետական ահաբեկչության դրսևորում էր՝ լայնամասշտաբ ռազմա-ոստիկանական օպերացիա, որն իրականացվեց Ադրբեջանի ու գորբաչյովյան իշխանության կողմից 1991թ-ի գարնանն ու ամռանը: Դրա նպատակը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների իրականացումն էր՝ տեղաբնիկ հայ բնակչությունից շրջանի բնակավայրերն ազատելը:
1990-91թթ-ին ԽՍՀՄ-ի ներքին գործերի նախարարության օպերատիվ-հետախուզական խմբի շտաբի պետ Վիկտոր Կրիվոպուսկովի վկայությամբ՝ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից հայ բնակչության արտաքսման պլանը մշակվել է դեռևս 1990թ-ի աշնանը և վերջնականապես հաստատվել է 1991թ-ի փետրվարին՝ Ադրբեջանի գերագույն խորհրդի նստաշրջանի ժամանակ:
1991թ-ի մարտի 14-ին Եվրախորհրդարանը բանաձև  ընդունեց, որով կոչ արեց ԽՍՀՄ-ի նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին «դադարեցնել հայերի անվտանգության նկատմամբ ոտնձգությունները Ղարաբաղում և հարակից հայաբնակ շրջաններում, որոնք ակնհայտորեն փորձ են արվում զանգվածաբար վերաբնակեցվել»:
Սկսվելով 1991թ-ի ապրիլի 30-ին՝ գործողությունը նշանավորվեց հայկական պատմական Գետաշեն և հարակից Մարտունաշեն գյուղերի բռնազավթումով, ապա տարածվեց ամբողջ Արցախի տարածքով՝ ընդգրկելով նաև Հայաստանի սահմանամերձ շրջանները:
Գործողության արդյունքում սպանվեց ավելի քան 100 մարդ, հարյուրավորները վիրավորվեցին ու խոշտանգվեցին, հարյուրավորները գերեվարվեցին ու ձերբակալվեցին: Շատերի ճակատագիրը անհայտ է մինչև օրս:
Իրենց պատմական բնակավայրերից բռնի տեղահան եղավ շուրջ 25 հազար խաղաղ բնակիչ մոտ 25 հայկական գյուղերից:
«Օղակ» գործողությունն իր արտացոլումն է գտել իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցներում, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Նորվեգիայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ միջազգային պատվիրակության զեկույցում:
«Գործողության ընթացքում բազում անմարդկային գործողություններ են կիրառվել խաղաղ բնակիչների նկատմամբ: Տղամարդկանց ձերբակալում ու սպանում էին, կանանց բռնաբարում էին, երեխաները դաժան վերաբերմունքի էին արժանանում: Քաղաքացիական անձանց առևանգում ու պահում էին որպես պատանդ: Մոտակա գյուղերից ադրբեջանական թուրքերը բեռնատար մեքենաներով գալիս և զբաղվում էին թալանով՝իրենց հետ տանելով ամեն ինչ՝տնային իրերից մինչև ընտանի կենդանիներ»,-ասվում է զեկույցում
1991թ-ի մայիսին Ռուսաստանի ԽֆՍՀ-ի մարդու իրավունքների կոմիտեում լսումներ կազմակերպվեցին, որոնց արդյունքում ընդունվեց փաստաթուղթ: «Օղակ» գործողության վերաբերյալ փաստաթուղթ կազմվեց «Մեմորիալ» համայնքի  և Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր Ռիչարդ Ուիլսոնի կողմից:
1991թ-ի մայիսին ԱՄՆ-ի Սենատը բանաձև ընդունեց՝ դատապարտելով Ղարաբաղի տարածքում և նրա սահմաններից դուրս և նաև Հայաստանի սահմաններում հայ բնակչության վրա հարձակումը, անմեղ երեխաների, կանանց և տղամարդկանց սպանություններն ու նրանց նկատմամբ կիրառված խոշտանգումները՝ կոչ անելով դադարեցնել շրջափակումն ու Հայաստանի ու Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ դրսևորվող բռնության ու ուժի կիրառության մյուս մեխանիզմների կիրառությունը

Политика 15:23 30/04/2016 Регион
Сегодня исполняется 25-я годовщина Операции «Кольцо». Операция «Кольцо» – акт государственного терроризма, крупномасштабная военно-полицейская террористическая операция, осуществленная властями Азербайджана и горбачевским крылом советского руководства весной-летом 1991 года с целью этнических чисток территории Нагорного Карабаха от армян.
По свидетельству Виктора Кривопускова (в 1990-1991 годах – начальник штаба следственно-оперативной группы МВД СССР в НКАО), план депортации армянского населения из Азербайджанской ССР был разработан осенью 1990г. и окончательно утвержден в феврале 1991 г. на сессии Верховного Совета республики.
14 марта 1991 года Европарламент принял Резолюцию, в которой призывал президента СССР Михаила Горбачева «положить конец посягательствам на безопасность населения Карабаха и прилегающих армянонаселенных районов, которое, судя по всему, пытаются подвергнуть массовому переселению».
Начавшись 30 апреля 1991г. захватом древнего армянского села Геташен и соседнего Мартунашена, операция распространилась по всей территории Арцаха, охватив и приграничные районы Армении. В ходе операции было убито более 100 человек, сотни были ранены и искалечены, сотни захвачены в плен и заложники, судьба многих неизвестна до сих пор. С мест исторического проживания было насильственно депортировано более 10 000 мирных граждан 25 армянских сел.
Операция «Кольцо» нашла отражение в докладах правозащитных организаций, в том числе международной делегации в составе представителей России, США, Великобритании, Японии и Норвегии. «В ходе операции было совершено множество бесчеловечных акций против мирных жителей: мужчин захватывали и убивали, женщин насиловали, жестокому обращению подверглись дети, гражданских лиц похищали и уводили в заложники. Азербайджанские турки из ближайших сел приезжали на грузовиках, занимаясь грабежом и мародерством, воруя и увозя все – от домашнего имущества до скота», – говорилось в докладе. В мае 1991 года были проведены слушания в Комитете по правам человека Верховного Совета РСФСР, по итогам которых был составлен доклад. Доклады по операции «Кольцо» были составлены также обществом «Мемориал» и профессором Гарвардского университета Ричардом Уилсоном.
В мае 1991 года Сенат США принял резолюцию, осуждающую «нападения на невинных детей, женщин и мужчин в армянских селах в пределах Нагорного Карабаха и на окружающих территориях, а также в Армении; и призывающую «положить конец блокадам и другим формам применения силы и устрашения, направленным против Армении и Нагорного Карабаха».
Руководство Азербайджана рассматривало «Кольцо» как начало  широкомасштабной насильственной депортации всей оставшейся армянской части Нагорного Карабаха. Лишь с провалом путча ГКЧП 20 августа и приходом к власти в России новых сил, азербайджанское руководство, лишившись поддержки советских войск, вынуждено было прекратить этнические чистки и оккупацию армянской территории.
Операция «Кольцо» резко повысила уровень напряженности в регионе и перевела азербайджано-карабахский конфликт в военную плоскость, став прелюдией к последующей полномасштабной вооруженной агрессии Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики.
Подробнее с материалами об Операции «Кольцо» и соответствующими документами можно ознакомиться на сайте Кarabakhrecords.info
Документальный фильм в рамках проекта «Обыкновенный геноцид» – «Операция "Кольцо", весна-лето 1991г.»