Տնտեսություն 20:18 24/08/2016 Հայաստան
«Մեր խնդիրն է հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցել մթերող ձեռնարկություններին, որպեսզի վերջիններս առավելագույն քանակով խաղող մթերեն և խնդիրներ չստեղծեն խաղողագործների համար»: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝  կոնյակի և գինու արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ խորհրդակցության ժամանակ:
Կառավարության հասարակայանության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը զեկուցել է մթերման գործընթացի կազմակերպման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ և նշել, որ մթերման սեզոնը սահուն անցկացնելու նպատակով նախարարությունն ակտիվորեն համագործակցում է մթերող բոլոր կազմակերպությունների հետ:
Այնուհետև ընկերությունների ներկայացուցիչները կառավարության ղեկավարին են ներկայացրել իրենց խնդիրները, առաջարկություններն ու դիտարկումները: Քննարկվել են նաև տնտեսվարողներին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքներին, արտահանման ուղղությամբ առաջացած խնդիրներին, հարկային և մաքսային վարչարարության պարզեցմանը, օրենսդրական դաշտի բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը հորդորել է մթերող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ խաղողի մթերման աշխատանքները պատշաճ կազմակերպել՝ գյուղացիներին անհարմարություններ չպատճառելու համար: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ կառավարությունը պատրաստ է այդ գործում օժանդակություն ցուցաբերել մթերողներին և գյուղացիական տնտեսություններին:

Политика 23:16 24/08/2016 Армения
Премьер Армении призвал представителей перерабатывающих предприятий организовать процесс закупок винограда на надлежащем уровне
Наша задача – всеми возможными способами содействовать перерабатывающим предприятиям, чтобы они могли закупить как можно больше винограда, не создавая трудностей для виноградарей. Об этом заявил сегодня премьер-министр Армении Овик Абраамян на совещании с участием представителей компаний, занимающихся производством вина и коньяка.
Как передает пресс-служба правительства Армении, министр сельского хозяйства республики Серго Карапетян доложил о работе в направлении организации процесса закупок, отметив, что Минсельхоз РА активно сотрудничает со всеми перерабатывающими компаниями.
Премьер призвал представителей перерабатывающих предприятий организовать процесс закупок на надлежащем уровне, не причиняя неудобств фермерам. Овик Абраамян отметил, что правительство готово в этом деле оказать содействие перерабатывающим предприятиям и фермерским хозяйствам.