Տնտեսություն 19:39 25/08/2016
Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունն ամփոփել է  2016թ-ի առաջին կիսամյակի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները:
Դրանց  համաձայն` ապրանքների արտահանման ծավալը տվյալ ժամանակաշրջանում կազմել է 817 մլն դոլար: Միևնույն ժամանակ ապրանքների ներմուծումը դեպի Հայաստան ՍԻՖ գներով կազմել է 1մլրդ 457 մլն դոլար: Ամփոփված ցուցանիշների համաձայն` արտաքին առևտրի հաշվեկշիռը տվյալ ժամանակահատվածում եղել է բացասական և կազմել է գրեթե 640 մլն դոլար:
ԱՎԾ տվյալների համաձայն` 2016թ-ի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ արտաքին պետական պարտքն աճել է գրեթե 154 մլն դոլարով և կազմել է 4 մլրդ 470 մլն դոլար: Միևնույն ժամանակահատվածում Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները կրճատվել են 205 մլն դոլարով և կազմել են 1մլրդ 566 մլն դոլար:
2016թ-ի առաջին եռամսյակում համախառն ներքին արդյունքի աճի տեմպը կազմել է 104,4 տոկոս: ՀՆԱ-ի ծավալն ընթացիկ գներով 2016թ-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 898 232,6 մլն. դրամ, այդ թվում գյուղատնտեսության ծավալը` 56 414,8 մլն. դրամ կամ ՀՆԱ-ում 6,3%: Նույն ժամանակահատվածում ՀՆԱ աճի տեմպը` 104,4% գերազանցել է գյուղատնտեսության աճի տեմպը` 103,8%:
Սպառողական գների ինդեքսը 2016թ-ի երկրորդ եռամսյակում կազմել է 98,3%` նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի 105,1%-ի դիմաց: Գրանցված գնանկումը պայմանավորված էր պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) ու ոչ պարենային ապրանքների համապատասխանաբար՝ 96,4% և 97,0% գնանկմամբ: Միևնույն ժամանակաշրջանում ծառայությունների գների ինդեքսը կազմել է 102,4%` նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի 103,9%-ի դիմաց:

Economy 20:05 25/08/2016 Armenia
National Statistical Service: RA external debt rose by 154 million USD in the first semester of 2016
The National Statistical Service (NSS) of the Republic of Armenia has summed the social-economic indicators of the first semester of the year 2016. According to the data, released by NSS, the volume of the export of products for the indicated period comprised 817 million USD, while that of the import of products  - 1 457 billion USD.
According to the data, the balance of external trade for the mentioned period was negative and accounted for 640 million USD.
For the first semester of the year 2016 RA external debt rose 154 million USD, reaching 4 470 billion USD.
Meanwhile. Gross international reserves reduced by 205 million USD, standing at 1 566 billion USD.
In the I quarter of 2016 the growth rate of Gross Domestic Product (GDP) comprised 104.4%. The volume of GDP at current prices made up 898 232.6 million drams in the I quarter of 2016, including the volume of agriculture 56 414.8 million drams or in GDP 6.3%. In the I quarter of 2016 the growth rate of GDP (104.4%) exceeded the growth rate of agriculture (103.8%).
In the II quarter of 2016 consumer price index made up 98.3% compared to 105.1% for the same period of the previous year. The recorded deflation was the result of a deflation of food products (including alcoholic beverages and tobacco) and non-food products 96.4% and 97.0% correspondingly. At the same period price index of services made up 102.4% compared to 103.9% for the same period of the previous year.