Հասարակություն 20:15 15/09/2016 Հայաստան
Հայկական սփյուռքին և հայ-ռուսական հարաբերություններին նվիրված գիտաժողով Մոսկվայի պետական համալսարանում
Սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում Լոմոնոսովի անվ. Մոսկվայի պետական համալսարանի (ՄՊՀ) պատմության ֆակուլտետում մեկնարկել է «Հայկական սփյուռքն ու հայ-ռուսական հարաբերությունները. պատմությունը և ներկան» խորագրով երկօրյա միջազգային գիտաժողովը, որին մասնակցում էին 16 երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը ներկայացնող 100-ից ավելի անվանի հայագետներ և գիտնականներ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, գիտաժողովը կազմակերպվել էր ՄՊՀ պատմության ֆակուլտետի ու հայագիտական ուսումնասիրությունների զարգացման ու աջակցության «Անիվ» հիմնադրամի կողմից՝ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի, ՀՀ և ՌԴ մի շարք գիտական ու մշակութային հաստատությունների աջակցությամբ:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանն ընթերցել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` գիտաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի ուղերձը, որում ՀՀ Նախագահը, մասնավորապես, համոզմունք է հայտնել, որ մեկնարկող միջազգային գիտաժողովը կնպաստի հայ-ռուսական հումանիտար և կրթական կապերի խորացմանն ու երկու պետությունների միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:
Ընդգծելով նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպման կարևորություն և գիտաժողովին քննարկվելիք հարցերի արդիականությունը՝ դեսպան Եսայանը նշել է, որ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը, հանդիսանալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից մեկը, այսօր շարունակում է դինամիկ զարգացում ապրել ինչպես երկկողմ հարթակում, այնպես էլ՝ տարածաշրջանային ինտեգրացիոն ձևաչափերի շրջանակներում:
Բացման արարողությանը ՄՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Սերգեյ Կարպովն ընթերցել է նաև ՌԴ Պետդումայի նախագահ, Ռուսաստանի պատմական միության նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի ուղերձը, որում վերջինս անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերությունների կարևորությանը տարածաշրջանային արդի զարգացումների համատեքստում: ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյան, մասնավորապես, բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերակատարությանը Ռուսաստանի զարգացման տարբեր պատմական փուլերում:
Գիտաժողովի շրջանակներում անցկացվել է նաև հայ-ռուսական թեմատիկ պատմափաստագրական ցուցահանդես և հայագիտության թեմայով մի շարք գրքերի շնորհանդես:
Գիտաժողովի մեկնարկին նախորդել է ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանի հանդիպումը Լոմոնոսովի անվ. Մոսկվայի պետական համալսարանի ռեկտոր Վիկտոր Սադովնիչիի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է կրթական և գիտական ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը նշել է, որ հայկական կողմը մեծ կարևորություն է տալիս ՄՊՀ-ի հետ կրթական և գիտական ոլորտում համագործակցության զարգացմանը: Այդ համատեքստում ռեկտոր Սադովնիչին ընդգծել է ՄՊՀ-ի երևանյան մասնաճյուղի գործունեության կարևորությունը:
Դեսպան Եսայանն առանձին հանդիպում է ունեցել նաև ՄՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Սերգեյ Կարպովի և ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:

Общество 20:33 15/09/2016 В мире
На историческом факультете Московского государственного университета 14 и 15 сентября проходила Международная научная конференция «Армянская диаспора и армяно-российские отношения: история и современность».
Как сообщается на сайте МГУ, цели и задачи форума – дать оценку историческому опыту взаимодействия армян с другими народами и той роли, которую армянская диаспора сыграла в истории России, Армении и других стран мира.
«Конференция станет значимым событием для российского арменоведения, впервые выведет данную проблематику на столь высокий университетский и академический уровень и объединит ведущих специалистов этой отрасли. В мероприятии примут участие более 100 специалистов по арменоведению и смежным тематикам из 16 стран и почти 50 городов мира, включая таких выдающихся историков, как С.П.Карпов (Россия, МГУ), Ашот Мелконян (Армения, Институт истории Национальной академии наук Республики Армения), Жерар Дедеян (Франция, Университет Поля Валери Монпелье), Раймон Кеворкян (Франция, Университет Сен-Дени Париж-8), Клод Мутафян (Франция), Сепух Асланян (США, Университет Калифорнии UCLA) и др.
Конференция организована в рамках сотрудничества исторического факультета МГУ и лаборатории истории диаспор истфака с Фондом развития и поддержки арменоведческих исследований «АНИВ». Соорганизаторами мероприятия выступают Отделение историко-филологических наук Российской академии наук, Национальная академия наук Республики Армения, Государственный Эрмитаж, Институт древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца, Государственный музей Востока, Музей истории Армении, а также Государственный Институт искусствознания Министерства культуры Российской Федерации, факультет гуманитарных и социальных наук Российского университета дружбы народов, Культурно-исторический центр «Наше наследие» Национально-исследовательского ядерного университета (Московский инженерно-физический институт).
Генеральный информационный партнер конференции – проект 100 LIVES, целью которого является сохранение памяти о тех, кто погиб или пострадал во время Геноцида армян, и о помогавших им спасителях. Это многофункциональная онлайн-платформа, призванная также поведать миру о наиболее успешных представителях международной армянской диаспоры и их связи с армянским наследием, культурой и ценностями. 100 LIVES — часть международного проекта Aurora Humanitarian Initiative, объединяющего инициативы, направленные на информирование общественности о насущных глобальных гуманитарных проблемах и поиск их решений.
В рамках пленарного заседания и работы в секциях планируется обсудить следующие вопросы:
исторические судьбы Армении и России в X–XXI вв.;
история армянской диаспоры в России;
армянская диаспора в мире;
культура и искусство Армении и армянской диаспоры;
проблемы источниковедения и историографии.
Для молодых ученых, специализирующихся по истории Армении, армянской диаспоре и армяно-российским отношениям, будет организована работа молодежной секции.
В рамках конференции будут представлены музейно-экспозиционные проекты и презентации», – говорится в сообщении на сайте альма-матер России.