Քաղաքական 11:30 28/04/2012
Թուրքիայի փոխվարչապետ և նախկին արտգործնախարար Ալի Բաբաջանը Բոստոնում մասնակցել է ԱՄՆ Թավթսի համալսարանի Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում կազմակերպված մի կոնֆերանսի, որի ժամանակ ուսանողները նրան հարցեր են ուղղել նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների և արձանագրությունների մասին:
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Հաբեր3» (Haber3) լրատվական կայքը, Բաբաջանը հայ-թուրքական կարգավորումը դարձյալ պայմանավորել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացով:
«Մենք արագ գործեցինք և մեր ստորագրությունները դրեցինք արձանագրությունների տակ, բայց Հայաստան-Ադրբեջան ճակատում դեռևս արդյունք չկա: Մենք դեռ 2007 թվականին կարգավորման գործընթացը սկսելու ժամանակ էինք խոստացել կյանքի կոչել արձանագրությունները, եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության հասնեն»,- ասել է Թուրքիայի փոխվարչապետը` հավելելով, որ այժմ իրենք սպասում են երկու հարևանների` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փոխհամաձայնության հասնելուն, որից հետո Անկարան պատրաստ կլինի հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը առաջ մղել:

Политика 12:28 28/04/2012
Вице-премьер Турции вновь обусловил нормализацию армяно-турецких отношений переговорным процессом по карабахскому урегулированию
Вице-премьер и бывший глава МИД Турции Али Бабаджан в Бостоне принял участие в конференции, организованной в школе права и дипломатии Флетчер университета Тавтс. В ходе конференции студенты обратились к нему с вопросами относительно армяно-турецких отношений и протоколов.
Как передает турецкий информационный сайт «Haber3», Бабаджан в очередной раз обусловил нормализацию армяно-турецких отношений переговорным процессом по урегулированию карабахского конфликта.
«Мы действовали быстро, подписавшись под протоколами, но на фронте Армения-Азербайджан пока нет какого-либо результата. Еще в 2007 году, начиная процесс нормализации, мы пообещали претворить протоколы в жизнь, если Армения и Азербайджан достигнут согласия»,– отметил вице-премьер Турции, добавив, что сейчас они ждут того, чтобы две соседние страны – Армения и Азербайджан – достигли взаимного согласия, после чего Анкара будет готова продвигать процесс нормализации армяно-турецких отношений вперед.