Քաղաքական 20:13 02/10/2014
Օջալան. Սիրիայում քրդերի կոտորածը կարող է հանգեցնել Թուրքիայի հետ խաղաղության բանակցությունների ավարտին
Թուրքիայի Իմրալը կղզում ցմահ բանտարկված PKK-ի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը նախազգուշացրել է, որ իր խմբավորման և Թուրքիայի միջև խաղաղության բանակցությունները կդադարեցվեն, եթե «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» գրոհայինները շարունակեն կոտորել Սիրիայի քրդերին: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը:
«Եթե այս կոտորածը հասնի իր նպատակին, կհանգեցնի գործընթացի (բանակցությունների. Panorama.am) ավարտին: Հորդորում եմ Թուրքիայում բոլոր նրանց, ովքեր չեն ցանկանում գործընթացի և ժողովրդավարության փլուզումը, պատասխանատություն ստանձեն Կոբանիում տեղի ունեցողի համար»,-ասվում է Օջալանի հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Սիրիայում PKK-ի ուժերը Քրդական ժողովրդավարական միության հետ միասին կռվում են ջիհադիստների դեմ: Իսլամիստները ավելի քան 2 շաբաթ պաշարել են սահմանային քրդաբնակ Կոբանի քաղաքը, ինչը ստիպել է մոտ 150.000 սիրիացի քրդերի հեռանալ Թուրքիա:

Политика 20:18 02/10/2014
Оджалан: Если Турция позволит боевикам «Исламского государства» убивать курдов, то мирный процесс прекратится
Руководители курдской общины в Сирии требуют, чтобы Турция приняла меры против отрядов экстремисткой группировки «Исламское государство» (ИГ), действующих в приграничных районах страны. Об этом сообщает портал ISRAland.
Согласно информации, соответствующее заявление передал в СМИ лидер Курдской рабочей партии Абдулла Оджалан, отбывающий пожизненное заключение в турецкой тюрьме.
Как говорится в документе, «мирные переговоры между КРП и Анкарой немедленно прекратятся, если Турция позволит террористам Исламского государства Ирака и Леванта безнаказанно убивать сотни курдов на территории Сирии неподалеку от границы».