Քաղաքական 15:08 30/05/2015
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը, Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկայի հրավերով, պաշտոնական այցով հունիսի 1-3-ը կմեկնի Չեխիայի Հանրապետություն:
Պրահայում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում կունենա Չեխիայի վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկայի հետ:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցին կհաջորդի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո տեղի կունենան երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը և Հայաստանի ու Չեխիայի վարչապետների համատեղ մամուլի ասուլիսը: Հաջորդիվ Հովիկ Աբրահամյանը և Բոհուսլավ Սոբոտկան կմասնակցեն հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացմանը:
Պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը Պրահայում հանդիպումներ կունենա Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտյեխի, խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի հետ: Նախատեսվում է նաև Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Չեխիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ վարչապետը կայցելի նաև Պրահայի Լիդիցե հուշահամալիր, ծաղկեպսակ կդնի Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ զոհված միլիոնավոր երեխաներին նվիրված հուշարձանին և Չեխիայի մշակույթի նախարար Դանիել Հերմանի հետ կմասնակցի «Ընդհատված մանկություն. Հայոց ցեղասպանության զոհ մանուկները» ցուցահանդեսի բացմանը:

Политика 16:12 30/05/2015
Возглавляемая премьер-министром Армении Овиком Абраамяном правительственная делегация, по приглашению чешского премьера Богуслава Соботки, 1-3 июня с официальным визитом отправится в Чешскую Республику. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В Праге Овик Абраамян проведет встречу с Богуславом Соботкой. За беседой премьеров Армении и Чехии последует встреча в расширенном составе, затем пройдут церемония подписания документов о двустороннем сотрудничестве и совместная пресс-конференция глав правительств двух стран. Затем Овик Абраамян и Богуслав Соботка примут участие в открытии армяно-чешского бизнес-форума.
В рамках официального визита премьер Армении в Праге проведет встречи с председателем Сената Чехии Миланом Штехом, председателем Палаты депутатов парламента Яном Хамачеком, Кардиналом-архиепископом Праги Домиником Дукой. Запланирована также встреча О.Абраамяна с представителями армянской общины Чехии.
Премьер Армении посетит также мемориальный комплекс Лидице в Праге, вместе с министром культуры Чехии Даниэлем Германом примет участие в открытии выставки «Прерванное детство. Дети-жертвы Геноцида армян».