Հասարակություն 11:53 29/08/2015
Պարզ է, որ ԼՂՀ անկախության տարեդարձին ընդառաջ հակառակորդի կողմից սպասվում է ակտիվացում, սադրանքներ, տեղեկատվական դիվերսիաներ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Տիգրան Քոչարյանն՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի հետ տեղեկատվական պայքարում Հայաստանը բավականին լավ դիրքերում է:
«Այդպիսի օրերին հիմնականում կայքերն են կոտրում, տեղադրում նկարներ, օրինակ Սաֆարովի նկարները: Լինում են դեպքեր, երբ տեղադրում են նաև հայերենով նյութեր»,-նշեց մասնագետը:
Նա ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ պետք չէ ընդհանրապես ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկատվությունը բերել հասցնել մեր դաշտ. «Եթե ինչ-որ բան էլ կա ասելու, թողեք մեկնաբանություններում, եթե ունեք բացառիիկ տեղեկատվություն, ավելի լավ է հայտնեք ՊՆ համապատասխան վարչությանը: Բոլոր այն լրատվամիջոցները, ովքեր ադրբեջանական կայքերի տեղեկատվությունը բերում են մեր դաշտ, կամա թե ակամա աշխատում են թշնամու համար»:
Տ. Քոչարյանը լրագրողներին խորհուրդ տվեց ծանոթանալ համակարգչային հիգիենիային, իմանալ ինչ բրաուզերներից ու անտիվիրուսներից են օգտվում. «Պարզապես պետք է շատ ուշադիր հետևել, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում և հարևան երկրներում»:
Բանախոսը նկատեց, որ այսօր դաշտում աշխատելու երկու ձև կա՝ կամ պահել որակը և դաստիարակել ընթերցողին, կամ ընկնել համաշխարհային տենդենցների հետևից և վնասներ կրել:

Comments 15:17 29/08/2015
The Azerbaijani side is expected to intensify activity of its troops, carry out provocations and information subversions ahead of Independence Day of the Nagorno Karabakh Republic, information security expert Tigran Kocharyan told a press conference in Yerevan today. Armenia is at an advantage as regards the information warfare with Azerbaijan, he said.
In such days websites are hacked, with photos showing, for example, Ramil Safarov, being posted. There have been cases when Armenian language materials were posted,” the expert warned.
T. Kocharyan urged the public not to move reports of the Azerbaijani mass media to Armenia’s information field.
“If you have exclusive information, you should provide it to the relevant department of Armenian Defense Ministry. Those Armenian media outlets which release reports of Azerbaijani websites in our information field are unintentionally working for the enemy,” he said.
Tigran Kocharyan urged reporters to familiarize themselves with the instructions for use of Internet resources, browsers and antivirus programs and follow closely the developments in the region and neighboring countries.