Իրավունք 09:50 24/10/2014
Մեկնարկում է Երևանյան 19-րդ միջազգային խորհրդաժողովը: Կազմակերպիչներն են՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը, Վենետիկի հանձնաժողովը, Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսը, ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը՝ ՀՀ-ում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ:
Ամենամյա խորհրդաժողովը նվիրված է սահմանադրական արդարության հրատապ հարցերին: Այս տարվա թեման է՝ «Մարդու իրավունքների արժանապատվության սահմանադրական կարգավիճակը»:
Միջազգային խորհրդաժողովին ներկա է 35 մասնակից աշխարհի 22 երկրից, այդ թվում նաև Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն:
Եռօրյա խորհրդաժողովի ընթացքում թեմատիկ զեկույցներով հանդես են գալու Լեհաստանից, Գերմանիայից, ՌԴ-ից, Լատվիայից, Իսրայելից, Պորտուգալիայից, Լիտվայից, Բելառուսից, Կորեայից, Թուրքիայից, Սերբիայից, Տաջիկստանից, Բելգիայից, Ղազախստանից, Բուլղարիայից, Բոսնիա Հերցեգովինայից խորհրդաժողովին մասնակից դատավորներ, Սահմանադրական դատարանների նախագահներ, փորձագետներ:

Право 10:25 24/10/2014
Сегодня в столице Армении открывается 19-я Ереванская международная конференция, организаторами которой являются Конституционный суд Армении, Венецианская комиссия, Конференция органов конституционного контроля стран новой демократии, Центр конституционного права РА, при содействии Германского общества международного сотрудничества (GIZ ).
Ежегодная конференция посвящена актуальным вопросам конституционной справедливости. В этом году темой конференции станет «Конституционный статус достоинства человека».
На международной конференции присутствуют 35 участников из 22 стран мира, в том числе и председатель Венецианской комиссии Джанни Букиккио (Италия).
В ходе трехдневной конференции с тематическими докладами выступят судьи, председатели Конституционных судов, эксперты из Польши, Германии, России, Латвии, Израиля, Португалии, Литвы, Беларуси, Кореи, Турции, Сербии, Таджикистана, Бельгии, Казахстана, Болгарии, Боснии и Герцеговины.