Հասարակություն 13:31 14/05/2007
«Հայաստանում իշխանական լծակների և ընտրակաշառքների իշխանություն է հաստատվել», - այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ստեփան ԴԵՄԻՐՃՅԱՆԸ: Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրություններում ՀԺԿ-ն հավաքել է 23 629 ձայն` 1, 7 տոկոս: Նրա համոզմամբ, ընտրությունները «ազատ և արդար» չեն անցել ու, բնականաբար, չի արտահայտվել ժողովրդի ձայնը:
«Այս ընտրությւոններն աննախադեպ էին ընտրակաշառք բաժանելու առումով: Հանդիպումների ժամանակ ես տեսել եմ, թե ինչպես էին մարդիկ վախեցած, որոնց սպառնացել էին, թե կհեռացնեն աշխատանքից», - ներկայացրեց ՀԺԿ նախագահը:
Նոր խորհրդարան չանցնելու փաստը ՀԺԿ նախագահը բացատրում է նրանով, որ այդպիսով փորձ է արվել թուլացնել 2008-ի նախագահական ընտրությունների պոտենցիալ թեկնածուի դիրքերը: Սակայն այն հարցին, թե Ստեփան Դեմիրճյանը որոշե՞լ է առաջադրվել որպես նախագահի թեկնածու, ՀԺԿ նախագահը պատասխանեց. «Դեռ չենք որոշել: Դրա համար շատ ժամանակ կա»:

Общество 14:39 14/05/2007
“В Армении установлена власть рычагов и избирательных взяток”, - заявил сегодня на пресс-конференции лидер Народной партии Армении Степан Демирчян. По его словам, выборы не прошли “свободно и справедливо”, и, следовательно, не была выражена воля народа. “Эти выборы стали беспрецедентными по раздаче взяток. На встречах с избирателями я видел, что народ напуган, им пригрозили увольнением с работы”, - заявил лидер НПА.
Недопущение НПА в новый парламент, по словам Демирчяна, направлено на понижение его шансов принять участие в президентских выборах в 2008 году. Степан Демирчян пока не решил, будет он баллотироваться на пост президента или нет. “До этого еще есть много времени ”, - заявил он.
Напомним, что на состоявшихся 12 мая парламентских выборах НПА получила 23 629 голосов или 1.7% от общего числа избирателей.