Տնտեսություն 11:27 12/01/2008
Վարչապետ Սերժ Սարգսյանն նախօրեին այցելել է «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ` ծանոթանալու իր կողմից 2007թ. նոյեմբերի 16-ի N 797-Ա որոշմամբ տրված հանձնարարականի կատարման ընթացքին և խորհրդակցություն անցկացնելու մետրոպոլիտենի «2008-2012թթ. բարելավման միջոցառումների ծրագրի» վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, մինչ խորհրդակցություն անցկացնելը, վարչապետն այցելել է մետրոպոլիտենի «Հանրապետության հրապարակ», «Զորավար Անդրանիկ», «Երիտասարդական», «Բարեկամություն» կայարաններ, ծանոթացել առկա խնդիրներին, այդ թվում` ջրահեռացման, շարժասանդուղքների մեքենայական սրահում դիտել է ընթացող վերանորոգման աշխատանքները, ծանոթացել ռելեային տեղամասի խնդիրներին և այցելել մետրոպոլիտենի վերգետնյա տնտեսության կապի մասնաշենքի գլխավոր կարգավարական ծառայություն:
Խորհրդակցության ժամանակ միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ, տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը զեկուցել է մետրոպոլիտենում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները: Ներկայացված խնդիրները վարչապետը քննարկել է խորհրդակցության մասնակիցների հետ` ընդգծելով, որ պետք է ամեն ինչ անել մետրոպոլիտենը դարձնելու մրցունակ և տրանսպորտային այդ միջոցից օգտվողների համար հաճելի ու ավելի հարմարավետ: Նա կարևորել է զարգացման ծրագրի նախապատրաստման շուրջ լուրջ աշխատանքներ իրականացնելու հարցը` նշելով, որ մետրոպոլիտենի առաջին անհրաժեշտության ծախսերը կառավարությունն իր առաջիկա նիստերից մեկում` մինչև հունվարի վերջը, կհաստատի: Վարչապետի վստահեցմամբ, հաստատվելիք միջոցները հետագա տարիների պետական բյուջեներում չեն պակասեցվի` սա չի համարվում միանվագ աջակցություն: Իրականացվող ծախսերի 2/3-րդը, ըստ վարչապետի, հոգալու է պետությունը, իսկ 1/3-ը` մետրոպոլիտենը պետք է իրականացնի իր շահույթների հաշվին:
Նշենք, որ նոյեմբերի 16-ի N 797-Ա որոշմամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որին հանձնարարվել է կազմակերպել «Կ. Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի գործունեության և տնտեսության առկա իրավիճակի (ենթակառուցվածքների, տեխնիկական շահագործման և անվտանգության, շարժակազմի) ուսումնասիրություններ և ներկայացնել առաջարկությունների փաթեթ` Երևանի մետրոպոլիտենի հիմնախնդիրների լուծման վերաբերյալ:

Экономика 12:55 12/01/2008
Премьер-министр Армении Серж Саркисян посетил накануне ЗАО “Ереванский метрополитен имени Карена Демирчяна” для ознакомления с ходом выполнения данного им в ноябре 2007 года поручения и проведения совещания по “Программе мероприятий по благоустройству метрополитена на 2008-2012 годы”.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе правительства РА, перед началом совещания премьер-министр посетил станции метро “Площадь республики”, “Зоравар Андраник”, “Еритасардакан”, “Барекамутюн”, ознакомился с имеющимися проблемами, в том числе, касающиеся отопления, с ремонтными работами в машинном зале эскалаторов, с проблемами релейного участка и посетил главную регулирующую службу корпуса связи надземного хозяйства метрополитена.
В ходе совещания председатель межведомственной комиссии, заместитель министра территориального управления Армении Ваче Тертерян представил результаты проведенных в метрополитене исследований. Премьер обсудил с участниками совещания поднятые задачи. Он подчеркнул необходимость сделать все возможное для создания в ереванском метрополитене более удобных условий для пользующихся этим видом транспорта граждан.
При этом С.Саркисян подчеркнул важность подготовительных работ программы развития, отметив, что на своем ближайшем заседании, до конца января, правительство утвердит размер первой части необходимых расходов. Премьер заверил, что в дальнейшем бюджетные средства, выделяемые в этих целях, не будут сокращаться. С.Саркисян сообщил, что 2/3 расходов берет на себя государство, а остальную 1/3 расходов метрополитен должен осуществить за счет своей прибыли.