Տնտեսություն 17:20 17/01/2008
Վարչապետ Սերժ Սարգսյանի Երևանի մետրոպոլիտեն կատարած այցի և միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում, գործադիրի այսօրվա նիստում որոշվել է վերաբաշխում կատարել 2008թ. Պետբյուջեում: Ըստ այդմ մետրոպոլիտենին հատկացվող լրացուցիչ գումարը ընթացիկ տարում կազմելու է 1 մլրդ 776 մլն 400 հազար դրամ: Դա հնարավորություն կընձեռի բարձրացնելու շարժակազմերի շահագործման արդյունավետությունը, բարելավելու ուղևորների սպասարկման վիճակը, ինչպես նաև ապահովելու մետրոպոլիտենի անվտանգ և անխափան աշխատանքը:
Գործադիրը որոշում է ընդունել նաև 2008թ. պետական բյուջեով Երևանի համաքաղաքային նշանակության ծախսերի ավելացման մասին: Ըստ այդմ` նախատեսվում է 2008թ. պետական բյուջեի համաքաղաքային ծախսերին ավելացնել մի շարք նոր ծրագրեր: Որոշմամբ հատկացվող գումարները կուղղվեն, մասնավորապես, մայրաքաղաքի արտաքին լուսավորության ցանցի վերականգնմանը, Հերացի-Կորյուն-Նալբանդյան-Չարենց փողոցների հատման տրանսպորտային հանգույցի վերակառուցմանը, Երևանի քաղաքապետարանի հաշվեկշռում գտնվող 26 կամրջային կառուցվածքներից 3-ի ուժեղացման և վերականգնման ու շուրջ մեկ տասնյակ այլ ծրագրերով նախատեսված աշխատանքների իրականացմանը:

Общество 18:06 17/01/2008
Правительство Армении на сегодняшнем заседании постановило провести перераспределение средств бюджета 2008 года для выделения ереванскому метрополитену дополнительной суммы в 1 млрд 776 млн 400 тыс. драмов. Это даст возможность поднять эффективность передвижного состава , улучшить обслуживание пассажиров и обеспечить бесперебойную и безопасную работу метрополитена.
Правительство постановило также увеличить общегородские расходы, предусмотренные бюджетом этого года. Выделенные дополнительные средства будут направлены на восстановления сети внешнего освещения столицы, реконструкцию транспортных узлов на пересечении улиц Гераци, Корюна, Налбандяна и Чаренца, усиление и восстановление трех из 26 мостов города и реализацию десятка других общегородских проектов.