Իրավունք 13:03 01/04/2009
Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվում է «7-ի» գործով դատավարությունը: Ինչպես և սպասվում էր, այսօր մեղադրող կողմը միջնորդեց փոփոխել 7 ամբաստանյալների մեղադրանքը` կապված քրեական օրենսգրքի 225 և 300 հոդվածների փոփոխության հետ:
Մինչ այդ սակայն, երբ մեղադրող  դատախազ Կորյուն Փիլոյանը սկսեց արագ կարդալ իր տեքստը, դա առաջացրեց ամբաստանյալների զայրույթը, ովքեր սկսեցին աղմկել և ասել, որ իրենք հայտարություններ ունեն անելու: Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը, սակայն հաշվի չառավ ամբաստանյալների հայտարարությունները և միայն դիտողություն արեց, որ չպետք է խանգարել մեղադրողի խոսքը:
Դատախազ Կորյուն Փիլոյանի խոսքից պարզ դարձավ, որ մեղադրող կողմը 7 ամբաստանյալների մասով, քրեական օրենսգրքի 225 և 300 հոդվածների փոփոխություններով պայմանավորված, հրաժարվում է մեղադրանքների մի մասից: Մասնավորապես, նրանց վրայից ամբողջությամբ հանվում է 300 հոդվածով նախատեսված մեղադրանքը (իշխանության յուրացում), իսկ 225 հոդվածի մասով մեղադրանքը վերավորակավորվում է և հիմա 7 ամբաստանյալները մեղադրվում են այդ հոդվածի միայն առաջին մասով (Զանգվածային անկարգություն կազմակերպելը), որը նախատեսում է պատիժ` 4-10 տարի ժամկետով:
Դրանից հետո, դատավորը հայտարարեց, որ անցնում է խորհրդակցական սենյակ` մեղադրող կողմի ներկայացրած միջնորդությունը քննարկելու: Դատական նիստն ընդմիջվեց մինչև ժամը 14-ը:

Право 13:32 01/04/2009
Суд общей юрисдикции общин Кентрон и Норк-Мараш продолжил сегодня слушания по делу “семерых”. Как и ожидалось, обвиняющая сторона представила сегодня ходатайство об изменении обвинений, предъявленных 7 обвиняемым, что было обусловлено изменениями в статьях 225 (массовые беспорядки) и 300 (узурпация власти) УК Армении.
Поддерживающий обвинение прокурор Корюн Пилоян отметил, что обвиняющая сторона отказывается от части обвинений в отношении семерых, что обусловлено изменениями в статьях 225 и 300 УК Армении. В частности, с них снято обвинение, предусмотренное по ст. 300, а обвинение по ст. 225 переквалифицируется и теперь они обвиняются только по первой части указанной статьи (организация массовых беспорядков), за что предусмотрено наказание в виде лишения свободы от 4 до 10 лет.
Отметим, что К. Пилоян начал быстро читать свой текст, что вызвало негодование обвиняемых, которые стали шуметь и сообщили, что намерены выступить с заявлениями. Однако председательствующий на процессе судья Мнацакан Мартиросян не учел их заявления и только сделал замечание, чтобы не мешали речи обвиняющего.
После представления ходатайства судья объявил, что суд удаляется в совещательную комнату, однако забыл указать, что перерыв объявляется для обсуждения представленного стороной обвинения ходатайства. Судебное заседание прервано до 14:00.