Քաղաքական 12:10 04/09/2009
Թուրքական «Հուրիեթ» (Hurriyet)  պարբերականը հրապարակել է դիտարկումներ այն մասին, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ինչ ազդեցություն կունենա երկրների տնտեսությունների վրա: Որոշակի պարզաբանումներ ստանալու համար օրաթերթը դիմել է թուրք-հայ գործարար միության համանախագահ Քաան Սոյաքին:
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառության ծավալը ներկայումս կազմում է շուրջ 150 մլն դոլար: Կարճ ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը կարող է կրկնապատկվել` հասնելով մինչև 300 մլն դոլար: Իսկ առաջին երեք տարում առևտրաշրջանառության ծավալները հակված են լինելու հասնել մինչև 1 մլրդ դոլարի»,-ըստ «Հուրիեթ»-ի` ասել է թուրք համանախագահը և ընդգծել, որ սահմանների բացումը կուղեկցվի առևտրի աշխուժացմամբ և դա կնպաստի երկրի արևելյան շրջանների` մասնավորապես Կարսի զարգացմանը:
Քաահ Սոյաքի ակնկալիքների համաձայն` ամենաարագ տնտեսական զարգացումն արձանագրվելու է զբոսաշրջության բնագավառում:
«Վանի Ախթամար կղզին,  Անիի ավերակները` Կարսում և Հայաստանի սբ. Էջմիածինը կազմում են այն եռանկյունին, որը Միացյալ Նահանգներում, Ֆրանսիայում, Կանադայում, Լիբանանում և այլ երկրներում ապրող 7 մլն հայերի համար այցելության ամենացանկալի տեղն է: Աշխարհում ուրիշ ոչ մի տեղ այդպիսի երաշխիք տուրիզմի համար չկա»,- նշել է Սոյաքը:
Վերջինս ուշադրություն է հրավիրել նաև այն հանգամանքի վրա, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումից ու սահմանի բացումից հետո կվերագործարկվի Կարս-Գյումրի երկաթգիծը, որն ի զորու կլինի փոփոխություն մտցնել Միջին Ասիայի երկրների, Ռուսաստանի և Արևմուտիք լոգիստիկ համակարգերում:
«Կարս-Գյումրի երկաթուղու վերաբացումը, տնտեսապես շահավետ լինելուց զատ, կդառնա Աֆղանստանի հետ կապող ամենահուսալի ճանապարհներից մեկը»,- ընդգծում է Քաան Սոյաքը: Վերջինիս կարծիքով` երկու երկրների հարաբերությունների բնականոնացումն ունի նաև էներգետիկ նշանակության կարևորություն:
«Առաջիկա 50 տարում, երբ էներգետիկ քարտեզներ են ձևավորվում, Թուրքիայի մերձեցումը Հայաստանի հետ խիստ կարևոր է: Այդ մերձեցումն էներգետիկ հարցերի շուրջ ձեռք բերվող համաձայնությունների համար Կովկասում կառաջարկի առավել վստահելի, այլընտրանքային տարանցիկ ճանապարհներ»:

Politics 14:49 04/09/2009
Turkish “Hurriyet” makes observations on the possible impact that the normalization of ties between Armenia and Turkey can have on the economies of both states. Turkish magazine held interview with Kaan Soyak, co-chairman of the Turkish-Armenian Business Development Council, asking to make some observations in this respect.
“The volume of trade circulation between Armenia and Turkey currently forms $150mln. Within a short time frame that index can be doubled up to $300mln. And in three years it is expected the index of trade circulation will reach $1billion,” Turkish co-chair said emphasizing that opening of the borders will reinforce trade and contribute to the development of the Eastern parts of the country, particularly, Kars’ development.
Kaan Soyak thinks the soonest economic development will be recorded in tourism. “Akhtamar Island in Van, ruins of Ani and Mother See of Holy Etchmiadzin in Armenia are the preferable places to be visited by 7 million Armenians living in Unites States, France, Canada, Lebanon and other countries. There is no similar guarantee for tourism development elsewhere,” co-chair said.
The co-chair pays attention on the fact that in the aftermath of normalization of Armenian-Turkish ties and opening of the borders Kars-Gyumri railroad will be released which will make changes in logistic systems of countries of Middle East, Russia and West.
“In the forthcoming 50 years when energetic maps are being drafted, Turkey’s rapprochement with Armenia is of great significance. That rapprochement will recommend more reliable and alternative ways in Caucasus,” Soyak said.